Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Babiš se dál soudí o státní dotace. A vidina jeho střetu zájmů tu s námi zůstává

Názory a argumenty

Jiří Leschtina: Babiš se dál soudí o státní dotace. A vidina jeho střetu zájmů tu s námi zůstává
Andrej Babiš

Plus

V minulých dnech potvrdil holding Agrofert, že podal sérii žalob na ministerstvo zemědělství ohledně dotací, jež tento resort odmítá vyplatit Agrofertu kvůli střetu zájmů jeho majitele a bývalého premiéra Andreje Babiše. Což je poměrně bizarní nástup šéfa hnutí ANO do předvolebních časů, jestliže se kvůli pochybným nárokům na zisk soudí se státem, o němž jinak po trumpovsku tvrdí, že ho má na prvním místě.
Jiří Leschtina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V minulých dnech potvrdil holding Agrofert, že podal sérii žalob na ministerstvo zemědělství ohledně dotací, jež tento resort odmítá vyplatit Agrofertu kvůli střetu zájmů jeho majitele a bývalého premiéra Andreje Babiše, což je poměrně bizarní nástup šéfa hnutí ANO do předvolebních časů, jestliže se kvůli pochybným nárokům na zisk soudí se státem, o němž jinak protrumpovská tvrdí, že ho má na prvním místě. Co nám tím Babiš vlastně vzkazuje? Že odepřené dotace v hodnotě víc jak 200 milionů korun dál považuje za svůj zákonný nárok navzdory tomu, že během působení ve vládě cynicky porušoval § o střetu zájmů, jež mu coby vlastníkovi Agrofertu zakazovali přijímat státní nebo evropské dotace. Tím, že přes to dostat se do Agrofertu plynuly v miliardových částkách. Stali jsme se zemí, jejíž premiér okázale ignoroval jedno ze zákonných pravidel, která se Česko zavázalo dodržovat při svém suverénním rozhodnutí vstoupit do EU. A jestliže teď, třeba když spílá unii a mluví o diktátu z Bruselu, pak tom hledejme i přetrvávající frustraci se závěrů komise EU. Že Babiš během svého vládnutí porušoval unijní i tuzemskou legislativu ke střetu zájmů. Babiš ale také vzkazuje voličům, že nepřestává mít za hlupáky. Jasně to dal najevo už samotným převedení Agrofertu do svěřenských fondů, což ovšem byla právní klička děravá jak řešeto. A řeči premiéra Babiše o bývalé firmě, na jejichž chod už nemá žádný vliv, zatímco mu z Agrofertu plynuly veškeré zisky. To všechno zavánělo Babišovým přesvědčením, že může nemalou část občanů utáhnout na vařené nudli a svědčí o jisté ztrátě soudnosti. Jestliže Andrej Babiš, který nikdy nepřestal být vlastníkem Agrofertu, hodlá v nadcházejícím volebním období svádět justiční bitvy o odpírané dotace. Zvlášť když máme k dispozici už první rozsudky naznačující, že to pro něj může skončit debaklem. Loni v listopadu například pražský městský soud zamítl žalobu Moravskoslezského kraje proti ministerstvu místního rozvoje, jež odmítlo proplatit Agrofertu dotaci kvůli Babišově střetu zájmů. Zcela zásadní je ale prosincový verdikt Nejvyššího správního soudu, který zamítl žalobu Agrofertu proti ministerstvu zemědělství, jež zastavilo dotace jeho dceřiné firmě Vodňanská drůbež. Soudkyně Lenka Kaniová v rozsudku uvádí, že když v době podání žádosti o dotace byl Andrej Babiš předsedou vlády, po tom, jak stojí v rozsudku, existoval zde střet zájmů, pro kterých žalobce nebyl způsobilý tím žadatelem o dotaci. Není jasné, jak by se po takových verdikt tak Andrej Babiš představoval řešení svého střetu zájmů, pokud by se po případném vítězství ve volbách vrátil do čela vlády. Co ale pamatujeme dobře, jak zatvrzele ve své vládní minulosti tento problém popíral a své kritiky prohlašoval za nepřátele Česka. I proto si lze představit možnost, že by se už příliš nerozpakoval zrušit §, které premiérovi zapovídají vládnout státu a zároveň z něj vysávat dotace pro svůj soukromý byznys.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu