Názory a argumenty

Petr Hartman: Kandidáti Starostů sbírají podpisy, aby se dostali na volitelná místa

Názory a argumenty

Petr Hartman: Kandidáti Starostů sbírají podpisy, aby se dostali na volitelná místa
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po projevu následně s demonstranty přes půl hodiny diskutoval

Plus

Nebojíme se jít mezi lidi, tvrdí představitelé STAN. Jejich odvahu má dokázat sbírání podpisů od občanů. Bez nich reprezentanti Starostů mohou zapomenout na přední místa na kandidátkách do sněmovních voleb. Potřebují jich nasbírat několik stovek. Přesný počet se liší podle toho, jestli chtějí být na prvních třech místech kandidátky, nebo se spokojí s umístěním na čtvrté až šesté místo.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nebojíme se jít mezi lidi, tvrdí představitelé Starostů a nezávislých. Jejich odvahu má dokázat sbírání podpisů od občanů. Bez nich reprezentanti starostů mohou zapomenout na přední místa na kandidátkách do sněmovních voleb. Potřebují jich nasbírat několik stovek. Přesný počet se liší podle toho, zda chtějí být na 1. 3 místech kandidátky, nebo se spokojí s umístěním na čtvrté až šesté místo. Záleží také na tom, v jakém kraji se rozhodnou o přízeň voličů ucházet. Čím je lidnatější, tím je podpisů potřeba sehnat více. Neměl by to být nepřekonatelný problém. Laťka není nastavena tak vysoko, aby nešla překonat. Sběr podpisů de facto představuje určitou formu kontaktní kampaně. Ta bývá mnohdy účinnější než oslovování lidí pomocí plakátů, letáků a nejrůznějších reklam. Zároveň nebývalá. Nejpohodlnější diskutovat s občany tváří tvář o tom, co je trápí, stojí dotyčného více času. Přitom si konkrétní uchazeč o poslanecké křeslo může bezprostředně vyslechnout reakci na svá slova. O nadávky či dokonce drobné potyčky nemusí být nouze. Není překvapením, že zdaleka ne všichni politici se do takové konfrontace pouštějí s nadšením. Řada z nich by se tomuto způsobu kampaně radši vyhnula. Starostové se to snaží svým lidem znemožnit. Alespoň těm, kteří chtějí usilovat o přední místa na kandidátkách, i když to nemusí být úplně pravda. Jednak shromažďovat potřebné podpisy nemusí osobně, mohou to za ně dělat dobrovolníci. Zároveň kandidátky nebudou sestavovat ti, kteří svůj podpis na příslušnou listinu připojí. Hlavní slovo budou mít krajské sněmy. V jejich kompetenci zůstává konečná podoba jednotlivých kandidátních listin, takže neplatí, že čím víc podpisů člověk nasbírá, tím výše se na kandidátce ocitne. V neposlední řadě je prakticky nemožné důkladně prověřit, zda všechny shromážděné podpisy odpovídají skutečnosti. Přitom ani autentický podpis neznamená, že se daný člověk dostaví k volbám a podpoří v nich právě Starosty. Ti, kteří se do sběru podpisů nepustí a spokojí se s nižší příčku na kandidátce, mohou ty pilnější nakonec přeskočit. To v momentu, kdy se jim podaří získat dostatečný počet preferenčních hlasů. Zkrátka úspěch starostů ve sněmovních volbách nezáleží na způsobu nominace do nich, ale na kampani. Není podstatné, jakým způsobem se pokusí občany přesvědčit o tom, aby je podpořili. Důležitý bude konečný výsledek. K němu pochopitelně může výrazně přispět kontaktní kampaň, která však neskončí v momentu sesbírání dostatečného množství podpisů. Odvaha chodit mezi lidi a naslouchat jejich problémům by neměla být pro politiky výjimečná událost, ale běžná součást jejich práce.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu