Názory a argumenty

Marek Hudema: Rusko varuje. Co to ale znamená?

Názory a argumenty

Marek Hudema: Rusko varuje. Co to ale znamená?
Střela ATACMS

Plus

Americký prezident Joe Biden nedávno povolil ukrajinské armádě zaútočit raketami dodávanými Spojenými státy do hloubky ruského území. Z ruského ministerstva zahraničí hned přišlo varování: pokud Ukrajina použije na ruském území střely dlouhého doletu dodávané Spojenými státy a jejich spojenci, bude to znamenat radikální změnu konfliktu.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Americký prezident Joe Biden podle médií uvedl nedávno ukrajinské armádě zaútočit raketami dodávanými Spojenými státy do hloubky ruského území. Z ruského ministerstva zahraničí přišlo varování, že pokud Ukrajina pouze na ruském území střely dlouhého doletu kráva ne Spojenými státy a jejich spojenci. Bude to znamenat radikální změnu konfliktu. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová řekla, že to bude znamenat přímé zapojení Spojených států a jejich satelitů do války. Již dříve před tím varovali i další ruští představitelé. Co to ale znamená? Je to varování, že Rusko zaútočí na členské státy NATO. Popravdě nevíme. Víme jen to, že by to nebylo příliš logické. Kreml pitím moc nezískal, naopak západ by se proti němu nejspíš semkl. A i pro Donalda Trumpa, který se v lednu stane americkým prezidentem, by bylo těžké pak s Ruskem jednat. Trump, který chce být pokládán za silného vůdce, by pak dost těžko mohl nutit Ukrajinu k tomu, aby se vzdal svého území výměnou za mír s Ruskem. Jeho protivníci nebo totiž označili za slabocha a toho do Rusku odevzdává předpolí pro útok na americké spojence v Evropě. Navíc americké střely nezmění průběh války. Ostatně Kyjev jich nemá dost a Američané mu povolili útočit jen na omezenou část Ruska. A druhou stranu ruský prezident Vladimir Putin se neřítí logikou, nepočítá racionálně zisky a ztráty na základě faktů. Kdyby to dělal, nedošlo by v roce 2014 k první ruské ozbrojené agresi proti Ukrajině. Vždyť Rusko si mohl zachovat vliv na Ukrajině, aniž podpořilo místní separatisty svými jednotkami a aniž anektovalo Krym. Stejně tak se Rusku dlouhodobě nevyplatí současná válka, která ničí jeho ekonomiku. Putin to přitom dopředu věděl, ale přesto zaútočil, takže i nyní je tu možnost, že provede nějaký menší útok na země NATO s tím, že bude doufat, že to rozloží alianci a zastraší současného budoucího amerického prezidenta. Může se totiž myslet, že ani Amerika ani Evropa neumějí hrát tvrdou hru. Pravděpodobnější ale je, že takovou konfrontaci odloží možná na později, možná navždy. Má k tomu dobrou ústupovou cestu. Americké rakety na Ukrajině nejsou totiž technicky vzato žádné rakety dlouhého doletu, ale rakety krátkého doletu. A u těch ruští představitelé vlastně nehovořili. Ovšem kdyby došlo k masovému použití skutečných střel dlouhého doletu, což by za nějaký čas mohl znít i situaci na frontě. Moskva by zřejmě rázně odpověděla. To ale není na pořadu dne.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu