Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Proč volili Trumpa?

Názory a argumenty

Jefim Fištejn: Proč volili Trumpa?
Kampaň republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa

Plus

Pro ty posluchače, kteří se nechtějí spokojit s obvyklými mediálními argumenty, proč americké prezidentské volby dopadly tak, jak dopadly, uvedu zajímavou výpověď Chrise Fentona, odborníka s dlouholetou zkušeností ve vysokých funkcích v mediálních společnostech a ve výborech Kongresu Spojených států.
Jefim Fištejn

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pro ty posluchače, kteří se nechtějí spokojit s obvyklými mediálními argumenty, proč americké prezidentské volby dopadly tak, jak dopadly, uvedu zajímavou výpověď kryj se fen. To na odborníka s dlouholetou zkušeností ve vysokých funkcích v mediálních společnostech a ve výborech Kongresu USA. Tento rodu věrný demokrat, jak zdůrazňuje, si nikdy nemyslel, že jednou bude volit republikánského prezidenta. Ale stalo se mu to, co se v expertních společenstvích často stává. Dopustil se kritických poznámek na adresu stávající moci a byl svými kolegy vyobcován. Prostředí, které se dušuje svou snášenlivostí, bylo ve skutečnosti absolutně netolerantní vůči jinak smýšlejícím. Ale poslyšte, jak to komentuje Chris Froome tom ve svém článku otištěném 14. ledna vryl Klír politik s citují. Začal jsem nesnášet politiky, kteří mluví o změnách, a přitom se změn bojí jak čert kříže. Vždyť jejich prezidentské kandidátka ve svých televizních vystoupeních slíbila, že se postaral o to, aby k žádným změnám nedošlo. Můj hlas pro Trumpa vůbec neznamenalo, že přebírám celou jeho ideologii. Byl to především protestní hlas, který znamenal mohou rostoucí nespokojenost se stávajícím prohnilým systémem. Tak to cítili miliony jiných Američanů. Viděli v něm možnost odmítnout status quo. Nebyl typickým uhlazeným politikem. A právě to nás bavilo. Jeho ústy promlouval náš vztek, rozčarování a touha po něčem totálně odlišném. Tyto volby byly v podstatě referendem o vztahu i z té bližší momentu budíčkem pro národ rozdělený ekonomickou a právní nerovnosti, zažranou institucionální korupcí a kulturním odcizením. Vůbec to nebyl akt zaslepené víry, bylo to vypočítané riziko, sázka na ojedinělou šanci zlomit systém a zbavit se jeho neduhů. Je to šance vrátit se k principům, které, když si zajistili americkou velikost, k poctivosti, rovným příležitostem pro všechny, otevřené diskusi, šance pozvednout se z ruin finančního systému, z nadvlády třídní justice a politické ostrakizace. Volba Trumpa pro mě neznamená konec politického hledání, spíše přirozený krok na cestě poznání, co to je být Američanem v neklidných časech. Volil jsem s plným pochopením toho, že změna může být chaotická, nedokonalá a nepohodlná, ale byla naprosto nutná, píše Chris Froome to na platformě Rilke Lear politik s. Pro českého posluchače se takový názor může zdát poněkud výstřední, leč právě podobný pocit zajistil Donaldu Trumpovi k vítězství ve volbách. Pro většinu Američanů to byla volba mezi nezaručenou změnou a zaručeným pokračováním společenského úpadku.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu