Názory a argumenty

Luboš Palata: Volyň jako překážka na cestě Ukrajiny do Evropy. S tím je třeba něco udělat

Názory a argumenty

Luboš Palata: Volyň jako překážka na cestě Ukrajiny do Evropy. S tím je třeba něco udělat
Polský premiér Donald Tusk ve středu jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským ve Varšavě

Plus

Polsko a Ukrajina pokračují v hledání řešení problémů svých velmi složitých a také velmi krvavých společných dějin. Cesta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Varšavy na počátku polského předsednictví v Evropské unii byla ukázkou toho, že bez vyřešené minulosti se těžko budují bezproblémové vztahy.
Luboš Palata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Polska Ukrajina pokračují v hledání řešení problému svých velmi složitých a také velmi krvavý společných dějin. Cesta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Varšavy na počátku polského předsednictví v EU byla ukázkou toho, že bez vyřešené minulosti se těžko budují bezproblémové vztahy. Od předsedy polské vlády Donalda Tuska Zelenskyj slyšel jasná slova o tom, že posun Ukrajiny členství v EU je jedním z hlavních úkolů Varšavy v čele unie. Velká část jednání byla ale také věnována té nejcitlivější a nejkrvavější části polsko-ukrajinské historie, kterou jsou masakry na Volyni. Tento boj Poláků a Ukrajinců o kontrolu nad tímto úrodným a bohatým územím v posledním dějství druhé světové války byl neobyčejně brutální a krvavý. Na snahu Ukrajinců terorem vyhnat z Volyně Poláky. Snaze, které za meziválečného Polska předcházela naopak snaha Varšavy o kolonizaci těchto území, reagovali Poláci odvetnými akcemi proti ukrajinskému obyvatelstvu. Do toho to ještě byly dvě okupační mocnosti, nacisté a sovětští komunisté. A do této krvavé smršti se dostali i volyňští Češi. A patří sem i tragédie českého volyňského Malína. To dnes kvůli nánosům komunistických lží zcela nevyjasněná. Krve na polské ukrajinské straně bylo během volyňských masakrů prolito tolik, že je třeba si tuto krvavou kapitolu historie vztahů mezi Poláky a Ukrajinci poctivě odpracovat. Na straně diplomatů, politiků, historiků, ale i veřejnosti ovlivňované mnohdy jednostrannými pohledy na tyto smutné události. Zdálo by se, že uprostřed války Ukrajiny s ruským agresorem na to není ten správný čas. Ale kdy jindy než době, když jsou sympatie drtivé většiny Poláků na straně napadené Ukrajiny a Ukrajinci pociťují vděk za obrovskou pomoc, kterou Polsko Ukrajině poskytlo a nadále poskytuje, by měl být tento čas lepší. Ostatně i Česko a Německo udělali dobře, když využili dobré atmosféry první poloviny 90. let k vyjednání česko-německé deklarace a vytvoření mechanismu smíření, který dokázal vztahy mezi Čechy a Němci uklidnit natolik, že dnes nich složitá a krvavá historie nehraje zásadnější negativní roli. Říká se tomu okno příležitosti a je dost dobře možné, že nejlepší okno příležitosti pro odstranění zátěže v podobě Volyně je pro Poláky a Ukrajince. Teď Poláci a Ukrajinci věří ve společnou budoucnost Evropy, EU a NATO a mnohé pro to dělají. I temné stránky minulosti je však třeba řešit také, a možná dokonce úplně nejdřív.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu