Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Chcete hlasy? Sežeňte si voliče, zavelelo hnutí STAN

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Chcete hlasy? Sežeňte si voliče, zavelelo hnutí STAN
Ministr vnitra Vít Rakušan (hnutí STAN)

Plus

Je skoro neuvěřitelné, jaké maléry hnutí Starostové a nezávislí Víta Rakušana přestálo. Brzy po volbách v roce 2021 vyšlo najevo temné pozadí jeho financování. S úmrtím místopředsedy STAN Věslava Michalika ale vše utichlo, Rakušan zavelel k očistě, dary ve výši 3,4 milionu korun byly vráceny. 
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je skoro neuvěřitelné, jaké maléry hnutí Starostové a nezávislí Víta Rakušana přestálo. Brzy po volbách v roce 2021 vyšlo najevo temné pozadí jeho financování. S úmrtím a místopředsedy stane Věslava Michalika. Ale vše utichlo. Rakušan zavelel k očistě. Dary ve výši 3,4 desetin milionu korun byly vráceny. Příliš ho nepoškodila ani korupční aféra dozimetr, kvůli níž musel rezignovat ministr školství Petr Gazdík. Bez ztráty kytičky skončila i nepovedená krátká éra jeho nástupce Vladimíra Balaše. Rakušanová geniální tah s názvem, který v lidech evokuje sousedské klábosení, vstřícnost místních konšelů a péči o chodníky, kanalizaci a školu pořád zavíralo. Když ministr vnitra rozjel turné debat bez cenzury, koaliční partneři ho brali jako podraz. Voliči to ovšem ocenili, neboť jakákoliv kritika předsedy vlády a ODS se stala oblíbenou kratochvílí hospodských štamgastů. Odchod arogantního ministra průmyslu Jozefa Síkely do Bruselu byl dalším plusovým bodem. Nahradil ho nekonfliktní Lukáš Vlček, který byl dlouhá léta úspěšným starostou Pacova a po vypuzení Pirátů z kabinetu Vít Rakušan promptně dodal ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka spory o platy policistů, okolnosti střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy ani migrační pakt starostů na % neubraly. Jak školy výše popsané záležitosti můžeme odsuzovat a pitvat z mnoha úhlů. Nyní přicházejí Starostové s podnětem, který je pozitivní a pozoruhodný. Boj o přední místa na kandidátkách bývá častokrát provázen nepěknými tahanicemi a klevetami v uskupení, kde nemá konečné slovo šéf jako v hnutí ANO, rozhodují delegáti oblastních či krajských sněmů a definitivně schvaluje partajní vedení. Starostové z ryze stranické záležitosti hodlají udělat věc veřejnou. Uchazeči o 1. 3 místa na kandidátní listině ve čtyřech největších krajích budou muset doložit 800 podpisů od občanů, v dalších regionech 600. Na nižší pozice jich bude třeba o polovinu méně. Lidé musejí své favority podpořit osobně, ale o jejich signaturu mohou žádat i spolupracovníci daných kandidátů. Škarohlídi to mohou od mávat s tvrzením, že stačí obejít pár maturitních tříd a mají to prakticky doma. Jenže i to předpokládá za potenciálními sympatizanty dojít, oslovit je, představit program i schopnost vyslechnout si nepříjemné věci. Upachtěné vnitrostranické žadonění o 1. 6 příček se tak aspoň částečně promění v předvolební čestný souboj o občanskou přízeň. Zatím netušíme, zda se tento politický experiment vydaří, avšak každý uchazeč o senátní křeslo by mohl vyprávět, jak nesmírně důležitý je osobní kontakt s voliči. Kupříkladu Stanislav Balík takto obešel 7000 domácností, získal 9812 hlasů. Zájemci o sněmovní lavice spíš sázejí na stranickou značku nebo své předcházející funkce. Nápad Starostů a nezávislých na oživení kampaně metodou teď a teď, neboli rozhovoru mezi čtyřma očima je chytrou vzpruhou pro mnohdy nudnou, nevybíravou nebo přihlouplou kampaň.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu