Host Lucie Výborné

TikTok vtahuje do králičí nory. Algoritmy prohlubují špatnou náladu, varuje v nové knize publicistka Eckertová

Host Lucie Výborné

TikTok vtahuje do králičí nory. Algoritmy prohlubují špatnou náladu, varuje v nové knize publicistka Eckertová
TikTok je hrozně rychlý a neprůhledný, co se týče fungování, takže má negativnější aspekty než leccos jiného, říká Eckertová

Radiožurnál

Lenka Eckertová je publicistka a autorka knihy Jak neblbnout s internetem, což je dvojkniha pro děti a dospělé, která přináší témata návyku na internet, na mobil, na digitální komunikaci, ale i témata závislostí a poruch duševního i fyzického zdraví. „Kniha je pro čtenářstvo od 9 let, má za cíl spojovat generace,“ upřesňuje Eckertová. Bude fungovat společné čtení dětí a rodičů? A je možné se po přečtení jedné knížky nebát závislosti nebo kybernetického ohrožení?
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné. Následující hodinka bude.

  • Určena všem dětem i dospělým, možná převážně dospělým, kteří by rádi přestali blbnout s internetem. Publicistka a autorka stejnojmenné knihy Lenka Ekrtová je se mnou ve studiu. Tak vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý den. Lenko, vaše předchozí knihy Havle? No, musím zmínit, protože jsme se viděli před 10 lety, se stala bestsellerem. Byl to hustý internet. A vy jste, když vyšla tato knížka, celkem nedávno, použila velmi zjednodušený popis na tuto knížku. Použila jste tři slova otvírák, tmel a Kotva.

  • A důvod? No, protože tato nová knížka by měla otevřít debaty mezi dětmi a dospělými. Vlastně proto je stvořen a proto jsem zvolila takový způsob, který je pro děti atraktivní. Říkáme toho hodně, ale ne příliš. To znamená, že děti by měly mít tendenci doptávat se a vlastně se i smát, protože tam podstatná část je komiksová, legrační, pestrobarevná. A to je teda ten otvírák. Takže otevírat ty debaty a diskuse mezi dětmi a dospělými a dospělým by to mělo vlastně zjednodušit situaci, protože dospělí docela často nevědí, kudy do toho, kde začít a jak se vlastně těch dětí ptát na to, co se třeba děje na internetu nebo co oni konkrétně dělají? Ten tmel, to je taková metafora vlastně toho pojiva nebo přezdívá mezi vztahy. Když se budete spolu bavit a budete se smát a budete se ukazovat obrázky, tak vám u toho možná bude dobře a možná si přestanete vyčítat, že ty jsi ale dítě zase seděla u toho internetu. Ně.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu