Téma Plus
Jak se osidlovalo pohraničí. Vyhnané Němce střídali zprvu gastarbeiteři a Maďaři, pak Češi z ciziny
Téma Plus
Plus
První rok po válce přišlo osidlovat pohraničí opravdu velké množství lidí z vnitrozemí. Přesto se brzy ukázalo, že ani s Maďary, kteří byli do pohraničí odsouváni ze Slovenska, jich není tolik, aby zvládli zajistit chod zemědělství a průmyslu. Ani zamýšlená modernizace a racionalizace práce, která podle původních předpokladů měla nahradit pracovní síly ztracené odsunem, nevyšla.
Veronika Kindlová
Přepis epizody
-
Vítám vás u druhého dílu seriálu o osídlování pohraničí po druhé světové válce. Minule jsme si povídali o prvních poválečných měsících v pohraničí a o lidech, kteří přicházeli z československého vnitrozemí. Dnes si povíme o těch, kteří sem přišli ze zahraničí a také o tom, jak to všichni ti noví osídlenci v pohraničí zvládali. Opět uslyšíte několik historiků a pamětníků a zahrajeme si něco z rozhlasového archivu. Příjemný poslech od mikrofonu přeje Veronika Kindlová.
-
Téma plus.
-
Jak už víme, lidí z československého vnitrozemí, kteří přicházeli do pohraničí na místa vysídlovaných Němců, bylo sice v prvním poválečném roce hodně, ovšem přesto na zajištění hladkého chodu zemědělství a průmyslu nestačily. Navíc chyběl i na místech, ze kterých odešli. Historik Tomáš Dvořák z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně nám minule říkal, že československá vláda se původně domnívala, že vysídlené německé pracovní síly republice příliš chybět nebudou. Nahradí je modernizace a racionalizace práce.