Téma Plus

Vojenské intervence: Vichr v Budapešti

Téma Plus

Vojenské intervence: Vichr v Budapešti
Tanky v centru Budapešti během maďarské revoluce v roce 1956

Plus

20. sjezd sovětských komunistů počátkem roku 1956 spustil nákazu, kterou se SSSR už nikdy tak zcela nezdařilo vymýtit: touhu satelitních zemí střední Evropy vymanit se z dosavadní sovětské politiky a začít „budovat socialismus“ po svém. Důsledkem byla masivní invaze do Maďarska a sotva odvrácená invaze do Polska.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč se po Stalinově smrti a odhalení jeho zločinů začala šířit ve východním bloku panika i naděje zároveň jako třeba se rok 1956 a 20. sjezd sovětských komunistů střední Evropou. Proč se maďarské protikomunistické povstání prakticky nedalo vyhrát? Kteří světoví hráči zasáhli do dění v Budapešti a co s tím vším má společného Suezský průplav v tématu plus otevíráme dnes nový seriál. Poprvé se vydáme po stopách invazí 20. století, tentokrát tedy v Budapešti 956. A dnešní téma? Plus pro vás připravil Jan Sedmidubský.

  • Vojenské intervenci speciál tématu plus.

  • 12. červen 953, je čtvrt roku po smrti Stalina. V Moskvě vládnou diktátorovi pohrobci Chruščov. Malinko FAB éry a zatím se drží navzájem v šachu. Na budapešťském letišti nastupuje do letadla mířícího do Moskvy skupina mužů, stranických šéfů maďarské strany pracujících neboli maďarských komunistů. Po příletu do Moskvy nejvíc Maďarům umyl hlavy Lavrenčík Berija, aniž by tušil, že ho jeho vlastní soudruzi za 14 dní zatknou a ještě před Vánocemi oběsí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu