Téma Plus

Vánoční překvapení v Afghánistánu 1979. Sověti zavraždili prezidenta, jejich invaze trvala deset let

Téma Plus

Vánoční překvapení v Afghánistánu 1979. Sověti zavraždili prezidenta, jejich invaze trvala deset let
Muslimští bojovníci kontrolují sovětský tank zajatý v bojích s kábulskými vládními silami poblíž Asmaru v Afghánistánu 27. prosince 1979

Plus

Na Vánoce 1979 sovětská vojska překročila hranice svého jižního souseda, Afghánistánu. Následovalo krvavé sesazení tehdejšího afghánského vůdce a jeho nahrazení vlastním prosovětským prezidentem. „Bratrská pomoc“ na sovětský způsob byla ovšem pro Afghánistán zcela nevhodně zvolená. Kreml na přelomu 70. a 80. let minulého století zabředl na své jižní hranici do války, která se stala sovětským Vietnamem.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vánoce 979 se svět probudil do nové reality studené války. Sovětská vojska překročila hranice svého jižního souseda Afghánistánu. Následovalo krvavé sesazení momentálního afghánského vůdce a jeho nahrazení vlastním pro sovětským prezidentem. Byla to už několikátá výměna v čele Afghánistánu, tentokrát s tím rozdílem, že do země zároveň vyjela okupační vojska. Jenomže Afghánistán byl daleko větší oříšek než střední nebo východní Evropa. Kreml na přelomu 70. a 80. let minulého století zabředl na své jižní hranici do války, která se stala sovětským Vietnamem. Třetí díl tématu plus o invazích minulého století pro vás připravil Jan Sedmidubský.

  • Vojenské intervence speciál tématu plus.

  • Situace v Afghánistánu spěla ke konfliktu po celá léta, ale nejvíc asi od dubna 978. Tak jako Rusové měli svůj ikonický převrat bolševiky vyvolanou Velkou říjnovou socialistickou revoluci z listopadu 1917. Stejně tak se základem nového tzv. socialistického Afghánistánu měla stát velká salcburská dubnová revoluce. Začala 20. dubna 978 a tvoří jakýsi startovní výstřel afghánského sovětského dramatu. Zprávy Československého rozhlasu tehdy ještě vcelku neutrálně mluvili o státním převratu. Noty z Moskvy ještě evidentně nebyly poslány.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu