Téma Plus

Rozdělení Československa nevědomky odstartoval Václav Havel

Téma Plus

Rozdělení Československa nevědomky odstartoval Václav Havel
Vladimír Mečiar a Václav Klaus

Plus

„Národnostní otázka je velmi citlivá otázka dneska,“ říkal už v létě roku 1989 ve svém slavném projevu z Červeného Hrádku tehdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, v pasáži věnované vztahům Čechů a Slováků. Krom jiného uvedl, že při obsazování funkcí ve federálních orgánech je třeba používat národnostní klíč: „Jestli tam mám deset vedoucích oddělení, musí být tři Slováci. Musí. Jinak může vzniknout národnostní krize,“ upozornil Jakeš. 
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 31. prosince 1992 zanikla ČSFR a s ní i soužití Čechů a Slováků v jednom státě. Od prvního ledna 1990 přišel každý z národů svojí cestou. Pojďme si připomenout, co rozchodu předcházelo a jak probíhal. Povídat si budeme se dvěma muži, kteří byli tehdy u toho. S filozofem, někdejším poslancem Federálního shromáždění Danielem Kroupou a s historikem, specialistou na dějiny slovanských národů a bývalým poradcem předsedy české vlády Petra Pitharta Janem Rychlíkem. Jak uslyšíte, každý hodnotí rozpad federace z trochu jiných pozic. Atmosféru, konkrétní problémy, které se tehdy řešili, i nálady v rozpadajícím se státě si připomeneme prostřednictvím dobových rozhlasových nahrávek. Dobrý poslech od mikrofonu vám přeje Veronika Kindlová.

  • Téma plus.

  • Začneme tak trochu od konce od prvního projevu prvního prezidenta samostatné ČR Václava Havla k první PS ČR v únoru 993. Václav Havel v něm dění, které předcházelo vzniku samostatného českého státu, totiž docela pěkně shrnul.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu