Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Světu vládnou mocenské hry

Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Světu vládnou mocenské hry
Elon Musk a Donald Trump na jednom z mítinků v Pensylvánii

Plus

Lednová inaugurace prezidenta Donalda Trumpa bude zajímavá podívaná. Kdo se chce ceremonie účastnit, musí poslat fondu Trumpova týmu aspoň milion dolarů na osobu (zhruba 34 milionů korun). Poslal třeba Mark Zuckerberg z Mety, Jeff Bezos z Amazonu či Sam Altman z Open AI. Ti všichni měli s Trumpem Pv minulosti rozepře, takže se takto do budoucna raději sichrují. Odměnou jim bude i privátní večeře s hlavou státu a jeho manželkou. Kamarádi jako Elon Musk platit nemusejí. 
Tereza Zavadilová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lednová inaugurace prezidenta Donalda Trumpa bude zajímavá podívaná. Kdo se chce ceremonie účastnit, musí poslat sondu Trumpova týmu. Aspoň milion dolarů na osobu poslal třeba Mark Zuckerberg. Jsme ty Jeff Bezos Amazonu či sám Olmert open. I ti všichni měli se staronovým prezidentem minulosti nějaké rozepře, takže se takto do budoucna raději sichrují. A odměnou jim bude i privátní večeře s hlavou státu a jeho manželkou. Kamarádi jako Elon Musk platit nemusejí. Na inauguraci by se mohl objevit i jiný super mocný muž světa, prezident Si Ťin-pching. Ne snad, že by zaplatil vstupenku milion dolarů. Donald Trump ho na slavnost sám pozval. Že je to divné nebo cynické, když poslední rok americký podnikatel a politik strávil napadání Číny. Možná, ale má to logiku. Mocenské hry a takové hry nyní vládnou světu. Trump v kampani prohlašoval, že na veškeré čínské zboží zavede 60 procentní clo. Minulém období zavedl 20 procentní a následné napětí vedlo ke globálním logistickým a ekonomickým problémům a přispělo k inflaci. Čína nyní není v nejlepší situaci. Po kolapsu realitního trhu se potýká s nedůvěrou investorů, mizernou spotřebou domácností vedoucí k deflaci, nespokojeností lidí i rostoucím zadlužením státu. Vláda musela nalít miliardy dolarů do podpory ekonomiky. Navýšení cel by znamenalo, že čínské zboží bude na americkém trhu prakticky neprodejné, což aktuální potíže jen prohloubí. A nejen v Číně, ale i na jiných rozvojových trzích. Ochranářská politika vede k posilování dolaru, což decimuje řadu slabších ekonomik. Minulé obchodní války ale poškodily i americké výrobce, protože Čína zavedla celní protiopatření i spotřebitele. Jim se zdražily nákupy obchodních. Boje vedly také ke zvýšení geopolitického napětí. K vylepšení obchodní bilance mezi Amerikou a Čínou, které Trump v prvním období sliboval, to přitom nijak zásadně nevedlo. Čínský prezident se na inauguraci ve Washingtonu s Trumpem a jeho kruhem miliardářů spíše nepotká. Zatím se oficiálně nevyjádřil, ale zdroje z jeho okolí anonymně uvedly, že pozvání nepřijme. Přesto učebnicová mocenská strategie, jejímž cílem je vystresovat protistranu, aby přistoupila na kompromis, může zafungovat. Ve světě miliardových obchodů a válek se takové hry hrají. Si Ťin-pching může nabídku ke smíru přijmout. I pro Evropu, potažmo celý svět, který dynamika mezi těmito velmocemi zásadně ovlivňuje, by vylepšení vztahů bylo výhodnější než další napětí. Pokud ovšem čínský vládce nepřijde s jinou vlastní mocenskou hrou. Přece jen knížka umění války je čínská klasika.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu