Téma Plus

Dovolená okořeněná válkou? Jak vnímali cizinci v Československu a Češi v cizině srpnové události roku 1968

Téma Plus

Dovolená okořeněná válkou? Jak vnímali cizinci v Československu a Češi v cizině srpnové události roku 1968
21. srpen 1968, sovětští vojáci v Praze

Plus

Přepadení Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nezasáhlo jen jeho obyvatele, ale i tisíce návštěvníků z ciziny. Neméně bylo i Čechů v zahraničí, kteří využívali politické uvolnění třeba k odpočinku u moře v Jugoslávii. Netradiční pohled na srpnovou okupaci nabídne pořad Téma Plus.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Umíte si to představit? Vyrazíte do zahraničí, ať už na dovolenou, nebo kvůli práci a místo nadšeného poznávání nových míst nás čeká úplně jiný zážitek. Zemi, kterou jste navštívili, přepadne cizí armáda, aby se najednou nečekaně a zcela bez příprav ocitnete ve válečné zóně. Může se to stát dnes, stejně jako v minulosti třeba v srpnu 968 invaze vojsk Varšavské smlouvy nepřekvapila a nezasáhla jen obyvatel a Československa. Vyděsila i řadu cizinců, kteří tu v té době během uvolněného pozdního Pražského jara trávili svůj čas. Jejich vzpomínkám na srpnovou okupaci věnujeme dnešní pořad, u kterého vás vítá Naďa Voláková.

  • K těm, kteří zažili okupaci Československa na vlastní kůži, patřil například německý spisovatel Heinrich Bell, pozdější nositel Nobelovy ceny za literaturu.

  • Jednoho srpnového večera jsem dorazil na pozvání československého svazu spisovatelů do Prahy. Na telegrafické pozvánce mimo jiné stálo naším záměrem je, abyste se na místě přesvědčil o důstojném průběhu našeho obrodného procesu a po návratu informoval veřejnost své země. Ve zpětném pohledu teď text tohoto pozvání působí jako strašlivá ironie.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu