Názory a argumenty

Petr Holub: Premiér Sánchez kouzlí s kartami

Názory a argumenty

Petr Holub: Premiér Sánchez kouzlí s kartami
Pedro Sánchez, španělský premiér

Plus

Nejen ve fotbale, ale také v ekonomice se stali mistry Evropy Španělé. Pozitivním příkladem mohou být i pro Českou republiku, která na tom není úplně dobře – v první řadě tedy pokud jde o národní hospodářství.
Petr Holub

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nejen ve fotbale, ale také v ekonomice se stali mistry Evropy Španělé. Pozitivním příkladem mohou být i pro ČR, která na to není úplně dobře. V první řadě, co se týče národního hospodářství. Španělsko zažilo katastrofální povodně, kterým jeho vláda nestačila efektivně čelit. Příbuzní premiéra Pedra Sáncheze jsou vyšetřováni kvůli korupci. Tím více překvapila nová čísla Eurostatu, podle kterých vyrostla místní ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně o 3 celé a čtyři desetiny %, a to ještě víc než v předchozích kvartálech. Je pravda, že Kypřané na tom jsou ještě o něco lépe, ovšem to nikoho příliš nezajímá. Důležité je, že se daří Španělsku, jedné ze čtyř zemí, které určují prosperitu celé EU. Paradoxně také okolnost, že od expertů a analytiků schytali Španělé za svůj hospodářský výkon víc kritických poznámek než o slavných proslovů. Španělsko by třeba tak rychle narostlo, kdyby se předtím nepropadlo tak hluboko. To je pravda. Za COVIDu byl výpadek tamního hrubého domácího produktu největší v Evropě. O tom, že pyrenejský stát dosud vydělává na zotavení se zdravotníky z roku 2020 svědčí i to, že se pod aktuálním vzestupem podepsal návrat turistů, kteří při pandemii přestaly jezdit. Ovšem kritiky třeba upozornit také na to, že proti poslednímu předkrizovému roku posílila španělská ekonomika víc než evropský průměr. Nedostatkem Španělska, kterých se prý projeví co nevidět, je také nepříliš vysoká produktivita tamních zaměstnanců. Místní ekonomika bez že z toho, že má dodnes k dispozici 11 % nezaměstnaných, kteří postupně vstupují na trh práce, a tím se zvyšuje hospodářský růst. Dlouho to ale bez zvyšování produktivity dál nepůjde. Vážným varováním, že to s růstem na Pyrenejském poloostrově není úplně v pořádku, je rovněž připomínka, že Španělsko je už přes 10 let hluboce zadluženou zemí. Přitom by současný vzestup nebyl možný, kdyby premiér Sánchez nepřidali ještě další dosud nevídané druhy na podporu domácností a firem. A také tyto dluhy Španěly dostihnou, tvrdí kritici. Ovšem nebudou to Sánchezovi dluhy, protože tomu se zase podařilo snížit pomocí vysoké inflace. Také v ekonomice platí, že to prý karty zajišťují dobrý výsledek. A už platných karet je to obvykle naopak. Pokud ovšem někdo vyhraje špatnými kartami, tak zaslouží pochvalu. Španělský premiér Sánchez měl v časech nejhlubší ekonomické krize k dispozici jen vysokou nezaměstnanost, inflaci a jeden z nejvyšších dluhů v Evropě. Ovšem právě díky tomu pomohl své zemi k obdivuhodnému růstu vyrobit z potíží přednosti recept použitelný zvláště v Česku, protože potíží tu k dispozici máme celkem dost.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu