Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Tato hymna není pro vás. Nad Tatrou se opět blýská

Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Tato hymna není pro vás. Nad Tatrou se opět blýská
Slovenský hudebník Oskar Rózsa

Plus

Slovenská hymna Nad Tatrou sa blýská je v posledních dnech a týdnech tématem velkých debat, které rozdělují společnost. Ministerstvo kultury si totiž objednalo její nové aranžmá. Text a melodie, které jsou známé i v Česku, se měnit nebudou, nové je akorát pouze hudební provedení.
Kamila Pešeková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovenská hymna nad Tatrou se blýská je v posledních dnech a týdnech tématem velkých debat, které rozdělují společnost. Ministerstvo kultury si totiž objednal o její nové aranžmá. Text a melodie, které jsou známé i v Česku, se měnit nebudou. Nové je akorát hudební provedení. Zakázku dostal respektovaný slovenský hudebník, dirigent a multiinstrumentalista Oscarů. Nová podoba hymny bude mít premiéru v den státního svátku prvního ledna 2025, kdy si Slovensko připomíná začátek své novodobé samostatnosti. Diskuse, která ve společnosti probíhá, se tedy týká něčeho, co kromě autorů většina Slováků dosud neměla možnost slyšet ani posoudit. Oskar lže a avizuje, že v hymně budou zahrnuty filozofické prvky. Zazní v ní kostelní zvony a pochopitelně i fujary. Ministerstvo kultury zadalo zakázku na úpravu hymny bez vypsání veřejné soutěže. Za realizaci projektu dostane Oscara lže 46000 eur, což je více než 1100000 českých korun. Na nahrávání hudby měla osobně dohlédnout ministryně kultury Martina Šimkovičová, která už od svého jmenování považuje sama sebe za největší hráz na ochranu slovenské národní kultury. Když se ve slovenském veřejném prostoru objevily první kusé informace o okolnostech, které úpravu hymny doprovázely, strhla se velká debata nejen o tom, jestli země vůbec nové aranžmá potřebuje. Diskuse se točila i okolo poměrně vysoké honoráře za nahrávku, která bude mít necelé dvě minuty v čase, kdy na Slovensku kolabuje zdravotnictví, protože nejsou finance na jeho provoz, kdy vysoké množství mladých lidí odchází do zahraničí, protože na Slovensku nevidí podmínky na důstojný život, kdy z kulturních institucí odcházejí lidé, protože se v nich neuživí, platí stát velkou sumu peněz za něco, co zjevně nepatří k jeho nejpalčivějším problémům. Celý hudební projekt si vysloužil kritické hlasy i kvůli samotnému autorovi. Oskarovi Róžovi je vyčítána jeho dávnější drogová minulost i ta relativně čerstvá, kdy se hlásil k odpůrcům vakcín proti COVIDu. Před několika dny zveřejnil hudebník video, které natočil v Londýně. Je na něm vidět ve společnosti druhého muže slovenského ministerstva kultury Lukáše Machaly a také slovenského youtubera a antisemity Danila bomby, který v Londýně čeká na rozhodnutí, zda bude na základě mezinárodního zatykače vydán na Slovensko. Čelí totiž obvinění z extremismu, pronásledování a elektronického obtěžování v této společnosti. Oskar o své kritiky velmi emotivně vyzval, ať zalezou do svých děr se slovy ta hymna není pro vás, já ji pro vás nedělám. Video vyvolalo překvapivé reakce ve smyslu, jak je možné, že z něčeho tak sjednocujícího, jako je hymna, čili státní symbol, chce autor vyloučit část občanů, když tvrdí, že není jejich. Při pohledu zvenčí vyvolává celá debata o hymně úžas. Na čem všem se Slováci mezi sebou dokážou pohádat. Zdá se to být lapálie, avšak odkrývá to hloubku velkých propastí, které ve slovenské společnosti existují. Bohužel není na obzoru nic ani nikdo, kdo by je dokázal překlenout.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu