Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Slovenský premiér Fico hrozí předčasnými volbami z taktických důvodů

Názory a argumenty

Kamila Pešeková: Slovenský premiér Fico hrozí předčasnými volbami z taktických důvodů
Slovenský premiér Robert Fico

Plus

Slovensko aktuálně zažívá jednu z mnoha dalších vypjatých situací na politické scéně. Jako by už jich nebylo za poslední dobu dost. K nejnovějšímu výbuchu emocí došlo v parlamentu, kde se sjednocená opozice pokusila vyslovit nedůvěru Ficově vládě. 
Kamila Pešeková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Slovensko aktuálně zažívá jednu z mnoha dalších vypjatých situací na své politické scéně. Jakoby jich už nebylo za poslední dobu dost. K nejnovějšímu výbuchu emocí došlo ve slovenském parlamentu, kde se sjednocená opozice pokusila vyslovit nedůvěru vládě premiéra Roberta Fica. Jeho koalice, která má jinak do jednoty daleko, tomu ale přesto dokázala zabránit, a to hodně diskutabilním způsobem. Schůzi, kde mělo dojít k hlasování, jednoduše přerušila na neurčito. Jestli bude rokování vůbec pokračovat, není jisté. Tato událost stojí za zmínku, protože se na Slovensku stále silněji spekuluje o tom, zda nebudou v zemi předčasné volby. Hlavním důvodem je, že koalice premiéra Fica, která by měla většinu v parlamentu, už existuje pouze na papíře. Někteří poslanci vládních stran, kteří se s koalicí rozhádali a nyní působí v Národní radě jako nezařazení, si svou cenu velmi dobře uvědomují. Jde o skupinu kolem poslance Rudolfa Hulíka, který byl kdysi součástí poslaneckého klubu Slovenské národní strany. Hulí, jak ví, že i na něm záleží, zda bude mít vláda většinu, a proto vznáší neustále nové požadavky. Naposledy že chce pro svou skupinu ministerstvo. Spolu s koalicí také ne vždy hlasují i čtyři poslanci kolem Samuela Migala z vládní strany hlas. V minulosti se už několikrát stalo, že rebelující zákonodárci neumožnili ani otevřít parlamentní schůzi. To už bylo i na Roberta Fica příliš, a proto nedávno pohrozil, že pokud nebude Parlament funkční, budou muset proběhnout předčasné volby. Jejich výsledek by mohl být velmi zajímavý. Podle posledního průzkumu preferencí politických stran, který provedla agentura Ipsos, totiž vede opoziční strana progresivní Slovensko s podporou 23 %. Těsně za ní je vládní strana SMER s podporou 22,3 desetiny %. Existují ovšem průzkumy, kde je rozdíl mezi oběma stranami daleko větší, a to ve prospěch progresi. Chci. Co by ale měl premiér Fico z předčasných voleb? Může mít na nich vůbec zájem? Ano i ne. Podle průzkumů se totiž podpora jeho směru snižuje jen nepatrně, takže od posledních voleb ze září 2023 ztratila hlavní vládní strana jen málo voličů. Není tudíž vyloučeno, že by znovu dosáhla na vítězství. Pokud by se dostala do situace, že by sestavovala vládu, měla by pak s největší pravděpodobností k dispozici úplně jiné partnery než nyní. Třeba otevřeně xenofobní republiku, která má silnou pozici v rámci slovenské dezinformační scény. Při loňských eurovolbách pro ni hlasovalo na Slovensku více než 12 % voličů a nyní se pohybuje nad sedmi %. Stejně tak ale může Fico využívat hrozbu předčasných voleb z taktických důvodů. Ví, že tímto nástrojem může disciplinovaný odbojné poslance koaličních partnerů, kteří by se už nemuseli znovu dostat do parlamentu. On je vlastně k vládnutí nepotřebuje. Potřebuje je pouze k tomu, aby čas od času zabránili snahám opozice svolat mimořádné schůze parlamentu. Nějakou dobu to tak to asi může fungovat, ale že by to vydrželo až do řádného termínu voleb na podzim 2027, se zdá být málo pravděpodobné.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu