Hovory

Syndrom vyhoření? Nikomu nepomůžete, když ve vás nebude hořet plamen, odpovídá kněz Orko Vácha

Hovory

Syndrom vyhoření? Nikomu nepomůžete, když ve vás nebude hořet plamen, odpovídá kněz Orko Vácha
Marek Orko Vácha

Plus

Je to už 50 let, kdy psychoanalytik Herbert Freudenberger poprvé vyslovil termín burnout, tedy syndrom vyhoření. Ani za tu dobu jsme se ale nenaučili, jak se mu vyhnout. „Někdy se na to díváme skrz prsty, protože není ani úplně přesná definice, co vyhoření je a co není, není to ani lékařská diagnóza, ale víme, že existuje,“ říká biolog, etik a katolický kněz Marek Orko Vácha.
Renata Kalenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Před 50 lety lékaři Herbert Frankenberger poprvé vyslovil termín vln aut, tedy syndrom vyhoření. Sám tímto syndromem trpí a my jsme se ani za půl století nenaučili tomuto problému čelit. Naopak ho trápí čím dál více lidí. Především se to týká pomáhajících profesí, tedy lékařů, psychoterapeutů, učitelů nebo třeba farářů. A s farářem z Lechovic budu o syndromu vyhoření mluvit. Ve studiu vítám biolog a lékařského etika a katolického kněze Marka Váchu. Marku, ahoj v novém roce.

  • Renata, oheň Novém roce. Taky ahoj. U mikrofonu je Renata Kalenská.

  • A my jako obvykle začneme biologickým tématem na pár minut. Dnes je to téma z mého pohledu fascinující. Vlastně stačí přečíst titulek v časopise Nature síla překvapení pokožky má svůj vlastní imunitní systém. Zjištění by mohlo vést k vývoji bez jehlových vakcín. Já si to překládám tak, že se v budoucnu a možná v blízké budoucnosti nás nebudou lékaři nebo zdravotní personál píchat při očkování, ale my se prostě namažeme krémem. Přesně tak.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu