Laboratoř

Náš ušní boltec má společný původ se žábrami ryb i krevet. Přepínače genů zůstaly stejné půl miliardy let

Laboratoř

Náš ušní boltec má společný původ se žábrami ryb i krevet. Přepínače genů zůstaly stejné půl miliardy let
Ryba se žábry

Plus

Vnější ucho člověka evolučně souvisí se žábrami ryb nebo mořských bezobratlých. Zjistil to vědecký tým pod vedením badatelů z univerzity v Jižní Karolíně. My savci máme se zmíněnými organismy společnou elastickou chrupavku i regulátory, které řídí přepis genů do bílkovin.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Čeho pochází naše vnější ucho? Jak hojné jsou v rybách a jejich potravě mikroplasty a jak se rozmnožuje japonská Ryžova rybka? To jsou náměty další laboratoře pořadu vědců a herců. To u vás provede Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Biology, kteří jsou dnes v našem pořadu, jsou Zuzana Musilová, která ichtyoložka. Specializuje se na ryby. Dobrý den. Jan Černý, rovněž pravidelný host našeho pořadu. Dobrý den. A Otakar Brousek, herec nás s doprovodit. Děkujeme, že jste přišel. Hezký den přeji. Naše vnější ucho evolučně souvisí s žábrami k ryb a mořských bezobratlých vyříkám vnější ucho, rozumějme ušní boltec. A toto zajímavé evoluční zjištění pochází z dílny vědeckého týmu pod vedením badatelů z univerzity v Jižní Karolíně totiž ty zmíněné druhy, to znamená ryby a mořští bezobratlí, mají stejně jako my dnešní savci elastickou chrupavku a také zesilovače genu. Ty, které ovlivňují to, jestli se budou geny přepisovat do bílkovin. Tak si říkám a obracím se na Jana Černého, že evoluce je tedy dost pružná a plastická. Když podstatě jednou udělá žábry a jednou udělá vnější ucho. Je to tak?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu