Laboratoř

Na severu Jadranu lidé ničí ekosystémy. U italského pobřeží se rozšířil odolný mlž

Laboratoř

Na severu Jadranu lidé ničí ekosystémy. U italského pobřeží se rozšířil odolný mlž
Slávku korbikula (Corbicula)

Plus

Zatímco ještě od poloviny 19. do poloviny 20. století na severním Jadranu rozmanitost přírody rostla, od té doby se vlivem lidské činnosti ekosystémy u pobřeží Itálie dramaticky mění. Druhy, které ustoupily, v posledních desetiletích nahradil odolný mlž zvaný korbikula. Ten dokáže v nepříznivých podmínkách zpomalit metabolismus a nevadí mu tolik úbytek kyslíku ve vodě.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Témata toho dnešního pořadu jsou čím je zajímavý i nově objevený hluboko mořských měkkýšů. Jak člověk pokazil vztahy mezi predátory a kořistí na Jadranu a jakými rodiči můžou být ryby korálových útesů. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Naší rozhlasové laboratoři máme tu čest mít dva renomované profesory. Julia Lukeše z Českých Budějovic. Dobrý den. Dobrý den. A Adama Petruska. Dobrý den. Naším spolu debatérem dnes bude kolega Kajetán Písařovic. Vítej. Dobrý den. V zálivu Monterey v Kalifornii našli vědci nový druh nahoře a dobrého plže. Vysvětlíme, o co jde. Vypadá ale úplně odlišně než dosud známé druhy. Má podivný vak na chytání kořisti a ocas jako pádlo zakončené mnoha prsty, barevné vnitřní orgány. Plave ve volné vodě a dokonce dokáže světélkovat. Žije jeden km až čtyři km pod hladinou, což je tedy hluboko a má také zřejmě příbuzné i jinde, přinejmenším v západním Pacifiku. Věci ho nazvali tajemným měkkýšem a objev je výsledkem více než 20 let výzkumu. Čím zaujal ten tajemný měkký? Jsme hosty. Adam Petrusek se ujme slova.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu