Laboratoř

Stará pneumatika do kosmetiky. Vědci přišli na způsob recyklace gumy bez toxické přísady

Laboratoř

Stará pneumatika do kosmetiky. Vědci přišli na způsob recyklace gumy bez toxické přísady
Výměna pneumatik

Plus

Při jízdě autem se do životníiho prostředí dostávají škodlivé chemikálie z pneumatik. Nová studie dokládá, že toxická přísada do nich zvaná 6PPD, která posiluje odolnost pryže proti ozónu, se dá rozložit. Vyčištěný materiál by se dal podle vědců znovu použít třeba do eletroniky nebo dokonce kosmetiky.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jde v pořadu vědců a herců. Tentokrát se budeme věnovat hodně tématice udržitelnosti a chemie. Jak se světem hýbou plast je, jak změnit efekt škodlivých proti hořlavých chemikálií a dá se nesekla toxický otěr z pneumatik. To jsou náměty, které jsem pro tuto debatu vybrala. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • My my hosty jsou dnes toxikolog Tomáš Cajthaml. Tady je také enviromentální chemik. Dobrý den. Dobrý den. Fyzikální chemik Petr Slavíček. Vítejte. Dobrý den. A herečka Veronika Čermák Macková. Dobrý den. Dobrý den. Chemikálie, které jsou známé asi nejvíc pod zkratkou p b d e, se přidávají do řady výrobků v domácnosti, třeba do koberců, čalounění, ale i elektroniky a mnoha jiných. Zpomalují totiž hoření, ale najdeme třeba i v řadě výroku pro děti. A bohužel zůstávají ve vodě, půdě, ve vzduchu i v potravinách, ale třeba i v lidských tkáních a mateřské mléko. Badatelům z Kalifornie se podařilo zmírnit jejich negativní efekt na myši podáním konkrétního druhu.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu