Laboratoř
„Kuchyňská“ chemie může pomoct výrobcům chytrých hodinek. Účinnost senzorů zlepší páry octa
Laboratoř
Plus
Senzory ultrafialového světla jsou mnohem účinnější, když je na čtvrt hodiny vystavíme parám z octa. Výrazně v nich zlepšuje vodivost. Objev australských vědců může způsobit průlom v elektronice.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Hamas pořadu vědců a umělců. Dnes se budeme věnovat především chemii? Mohl vzniknout život mezi kapkami deště? Jak se zbavit závislosti na morfinu a proč se může vývojářům chytrých hodinek hodit ocet? To jsou tři náměty, které jsem pro tento pořad vybrala. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Tam Konvalinka přijal dnes pozvání do naší rozhlasové laboratoře biochemik. Vítejte. Dobrý den. Petr Cígler je jeho kolega. Věnuje se hlavně na no oborům. Vítám vás. Dobrý den. Markéta Baňková je spisovatelka, také fotografka a věnuje se i dalším oborům, včetně parfémů. Vítám vás. Dobrý den z nového výzkumu. Badatelé z Chicaga a Houstonu včetně novelisty. Čeká Šos. Tak. A plyne, že dešťová voda před 3,8 miliardami let přispěla ke vzniku života. Umožnila evoluci kolem kapiček r. N. A proteinu nebo toků vznikla tenká stěna, která zabránila tomu, aby se genetický materiál promixoval příliš. Percy Pavlová z očí. S čím vás to zaujalo? Janu Konvalinkovi dám slovo naopak.