Laboratoř

Jak se stát dřevem? Vědci se snaží porozumět, co určuje sílu stonku či kmene

Laboratoř

Jak se stát dřevem? Vědci se snaží porozumět, co určuje sílu stonku či kmene
kmen

Plus

Kmenové buňky jsou důležitým oborem pro medicínský výzkum. Badatelé z Connecticutu upozornili na jejich význam také u rostlin. Ovlivňují totiž to, zda se u rostliny vyvine slabší, nebo silnější stonek a u stromů kmen.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tam a z pořadu vědců a herců. Tentokrát se zaměříme na otázky, co dělá rostliny odolnější vůči větru, zda dokážou houby rozpoznávat tvary a jestli může zvuk vylepšit růst rostlin. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Konverzovat dnešní rostlinné laboratoři budou pro sliní a buněčný biologové Fatima Cvrčková. Vítejte. Dobrý den. Natož glanc. Dobrý den. Dobrý den. Ondřej Kepka je dnes naším uměleckým spolu debatérem. Vítejte. Krásný den. Kmenové buňky jsou důležitým oborem pro medicínský výzkum a badatelé z Connecticutu upozornili na jejich význam také u rostlin. Ovlivňují totiž, jestli se u rostliny vyvine slabší nebo silnější stonek. Čím silnější jsou v nich cévní svazky, které rozvážejí v rostlině vodu a živiny. Tím logicky rostlina lépe odolává větru. Ono se to může hodit, zvláště pokud je vysoké, jako jsou vysoké některé americké obilnin i pro to nějak zaujalo v Americe, tak může se tam znal jsem shodit zemědělství. Matoš vás dostane slovo jako první.

  • Tato znalost se určitě může hodit a zdaleka nejenom zemědělství a autoři tady té studie se zabývaly vývojem vodivých pletiv modelové rostlině, huse, míčku. A ta rostlina vodivá pletiva kromě té své základní funkce rozvádět porost. Lidé měli vodu z kořenů do nadzemních částí a naopak cukr a potravu, co si rostlina vytvoří z listů do do zbytku těla, tak mají druhou zásadní funkci, která je právě mechanická. Dodávají celému rostlinnému tělu oporu. Je to trochu, kdybychom to trochu přehnali a dovolili si nějaký příměr k lidskému tělu. Jako kdyby cévy a kosti byly jednou soustavou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu