Laboratoř
Je voda pitná? Irští vědci navrhli novou metodu, jak rychle odhalit nebezpečnou bakterii E. coli
Laboratoř
Povodně ohrožují i zdroje pitné vody. Irští vědci představili novou terénní metodu, jak měřit její znečištění bakteriemi. Má odhalit jednu z nejnebezpečnějších variant bakterie E. coli zvanou STEC. „Máme šanci to zjistit jedině PCR metodami, které známe třeba z monitoringu covidu,“ upozorňuje chemička a odbornice na životní prostředí Petra Innemanová.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Vítejte v našem populárně naučném pořadu vědců a herců. Jaké náměty jsem pro něj dnes vybrala? Jak rychle, ale i pečlivě se dá měřit čistota vody, které přírodní recepty pomáhají čistit vodu zejména od těžkých kovů. A také se dotkneme tzv. věčných chemikálií. Jak se jich zbavit? Tomu se budeme věnovat. Příjemný poslech přeje Martina. Má.
-
Taková laboratoř.
-
Pozvání do našeho pořadu přijali odborníci na životní prostředí. Petra Inemanová. Dobrý den. Dobrý den. A Ladislav Miko. Vítám vás. Hezký den. Herec Miroslav Táborský je naším pravidelným hostem a myslím, že kdysi dělal fyziku. Je to ta EU. Dobrý den. Vítám vás. Ještě věci přišli s novou metodou, jak v terénu změřit znečištění vody. Cílem je zvládnout to na místě rychle, s co největší přesností a citlivostí. Jejich detektor dokázal odhalit ve vodě jednu z nejnebezpečnějších bakterii, která je známá hlavně pod anglickou zkratkou. Jste k. Běžně najdeme ve střevech krev nebo ovcí, ale těm tato bakterie zdravotně neškodí. Mě překvapilo, že ten test byl hotový za 40 minut o danění. Jindy to trvá dny nebo týdny. Komentář odborníků patří Neumannové coby dámě. Dáme slovo na úvod.