Laboratoř
Čím se lišíme od šimpanzů? Stopa vede i k opomíjené části DNA
Laboratoř
Plus
Dědičný kód člověka je podobný DNA šimpanzů. Co nás lidi tedy dělá lidmi? Ptali se genetikové z univerzity ve švédském Lundu. Překvapilo je, že rozdíly našli v podceňované části lidské DNA, která se nepřepisuje do bílkovin. I ta může být jedním z klíčů k vysvětlení, proč naše mozky pracují jinak než mozky šimpanzů. Studie o tom vyšla v časopise Cell Stem Cell.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Vítejte v pořadu vědců a umělců. Tentokrát v něm budeme mluvit o tom, jak lesy přispívají k ochraně ryb, proč ryby škádlí žraloky a co lidi dělají lidmi. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.
-
Laboratoř.
-
Hosty dnešního pořadu jsou biologové Marek Špinka dobrý den a Karel Janko. Dobrý den. A spisovatelka a výtvarnice Markéta Baňková. Dobrý den. Vítám vás všechny. Naše DNA je podobná DNA šimpanzů. Co nás tedy dělá lidmi? Na to se ptali ve své studii vědci z univerzity ve švédském Lundu. Překvapilo je, že rozdíly našli v podceňované malé části DNA, která se nepřepisuje do bílkovin. Právě ta může být klíčem k vysvětlení, proč naše mozky pracují jinak než mozky šimpanzů. To zní překvapivě. Anebo ne? Ptám se Marka Špinky.