Jak to bylo doopravdy

Nezištný zachránce dětských životů – to byl Přemysl Pitter. Pečoval o malé Němce, Čechy i Židy

Jak to bylo doopravdy

Nezištný zachránce dětských životů – to byl Přemysl Pitter. Pečoval o malé Němce, Čechy i Židy
Přemysl Pitter a „jeho“ děti

Plus

V historii existují příběhy, které přesahují chápání lidí i v současnosti. Takový je i příběh náboženského myslitele, pacifisty a sociálního pracovníka Přemysla Pittra. „Byl nonkonformním člověkem, nositelem modelu křesťanské lásky a toho, že jsme schopni ji v sobě nacházet a probouzet,“ hodnotí ho v pořadu Jak to bylo doopravdy publicista Pavel Kosatík, autor monografie Sám proti zlu.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: publicista Pavel Kosatík
Hrají: Daniel Švehlík, Martin Pechlát, Daniel Bambas a Otakar Brousek ml.
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • To tam proboha s těma Němcem a děláte? Podívejte se na ten stoh protestů. Bojím se s někým setkat, aby mě ne, tlumočil svůj oficiální podiv.

  • Řekl ministr Jan Masaryk počátkem ledna roku 1946. Bylo to v Londýně při setkání na československém velvyslanectví Přemyslu Pittrovi otázkou tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je. Zachránce dětských životů se dočkal ocenění. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Jaksi Masarykova slova vysvětlit. Otázka pro hosta pořadu, publicistu doktora Pavla Kosatíka. Padlo to v době těsně po válce, kdy Přemysl Pitr naplno jel tu svou. Věřím, že posluchačům aspoň zčásti známou akci zámky zachránil životy asi 800 dětí a působilo to takovou určitou Rotyku, poněvadž polovina z nich byly děti německé, by držel toho, ne proti proudu. Rodiče těch dětí, pokud žili, tak se řezaly hlavy. On to dalo brát.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu