Jak to bylo doopravdy

Jedna země, dva panovníci. V zemích Koruny české nastalo dvojvládí hned dvakrát, popisuje historička

Jak to bylo doopravdy

Jedna země, dva panovníci. V zemích Koruny české nastalo dvojvládí hned dvakrát, popisuje historička
Panovníkem, proti kterému papež vyhlásil křižáckou výpravu, byl český král Jiří z Poděbrad

Plus

Jedna země, jeden panovník. Takto jednoduše to mělo platit v rámci nedělitelnosti také pro země Koruny české. Dvakrát ale nastala situaci, kdy se do čela státu postavili hned dva králové, i když to bylo právně nemožné. Poprvé se střetli Jindřich Korutanský a Anna Přemyslovna s Rudolfem Habsburským a Eliškou Rejčkou. Podruhé proti sobě stáli Jiří z Poděbrad, Matyáš Korvín a pak ještě Vladislav Jagellonský. „Česká šlechta tehdy nebyla jednotná,“ říká historička Eva Doležalová.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historička Eva Doležalová
Hrají: Adéla Kubačáková, Otakar Brousek ml., David Švehlík a Daniel Bambas
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Když vymřelo se jemně mužského rodu slavných králů českých, bylo potom království zbavené přirozeného pána nuceno bohužel odjinud žebrati o jiného krále, ačkoli krátce předtím skvějící se v Jasné Slavie obyčejně osobovalo zprávu i cizích království, o jak zhoubná zmíněna a žalostná opuštěnost, o jak náhle se na tomto světě zhroutí kterýkoli vrchol důstojnosti spočívající na křehkých základech.

  • Těmito slovy popsal tehdejší dění. Ocitáme se ve 14. století opat cisterciáckého kláštera na Zbraslavi Petr žitavský a ve své Zbraslavské kronice pak pokračoval takto a tak po zavraždění Václava, sedmého krále českého v květu jeho mládí, bylo vykonáno obecné svolání jak pánů šlechticů, tak měšťanů oktávu nanebevzetí do Prahy pro volbu jiného krále, ale v té lhůtě byla neshodou hlasů a různých náklonností znemožněna svorná volba. Hloupý lid totiž neví, co žádá, a nezná, jaký je ten, koho volí. A a s volbou panovníka také souvisí naše dnešní téma. Otázkou pořadu, jak to bylo doopravdy je. V českých zemích nevládli dva králové současně. Ze studia zdraví Ivana Chmel. Denčevová. Zbraslavská kronika kronikáře Petra Žitavského byla napsána počátkem 14. století. Je to tedy záznam věrný, věrohodný tehdejšího dění? Otázka pro hosta pořadu, historičku doktorku Evu Doležalovou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu