Jak to bylo doopravdy

Poručíme větru, dešti! Důsledky Stalinova plánu na přetvoření přírody cítíme dodnes, říká historička

Jak to bylo doopravdy

Poručíme větru, dešti! Důsledky Stalinova plánu na přetvoření přírody cítíme dodnes, říká historička
socialismus

Plus

Poroučení větru, dešti nebyla jen nadsázka z minulého století z éry komunistického státu, to bylo politické zadání. Příroda se tak stala dalším objektem „nových pořádků“, jakkoliv se nám to dnes může stát absurdní nebo komické. „Dnes investujeme obrovské prostředky, abychom se alespoň částečně vrátili k původnímu přístupu k přírodě a zemědělství vůbec,“ upozorňuje historička Doubravka Olšáková.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historička Doubravka Olšáková
Hrají: Igor Bareš, Viktor Dvořák, Lukáš Hlavica a Jan Vondráček
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Vpouští Písku závějí?

  • Zasadíme jabloních síle stalinských lidí. Jen se sucho pro lesy, lesy zelené. Když se v pásy spojí proti neúrodě zlé jako hradby stojí švestky, hrušky, jabloně, topoly i klasy chrání. Zdobí nám pole zelenými lemy. Neúrodný Suchý čas nezahrozí nahoře vodojem. Zásobí nás třeba celým moři. A když na nebi s deštěm budou nepořádky, svoje pole s alejemi jak zelené zahrádky budou zpívat slavíci v tichém mladým hájí a v rybnících kapříci. V našem kraji, když pak vyjdeš do polí, jaksi volně dýchá naše zlaté obilí. To je země. Pícha pšenici jako val ne? Jde mi o ní trávy. A kde písek skřípá, val šumí plodné.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu