Jak to bylo doopravdy
Nejen Seifert. Máme i další zapomenuté rodáky s Nobelovou cenou, vysvětluje historik Stehlík
Jak to bylo doopravdy
Plus
Od roku 1895 se Nobelovy ceny udělují v pěti kategoriích – vědecký výzkum, technické objevy či přínos lidstvu. Několik Nobelovek dostali i Čechoslováci, ale totalitnímu státu se občas „nehodili do krámu“, někteří měli být z historie dokonce vymazáni. Kdo byli Berta Suttnerová, manželé Coriovi, Jaroslav Heyrovký a Jaroslav Seifert? (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v dubnu 2023.)
Ivana Chmel Denčevová
Účinkuje: historik Michal Stehlík
Hrají: Ondřej Brousek, Aleš Procházka, Michal Zelenka, Igor Bareš, Daniel Bambas, Jan Vlasák a Lukáš Hlavica
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Přepis epizody
-
Milý pane Seifert, když jsem se před chvílí dozvěděl tu báječnou zprávu, že letošní Nobelova cena za literaturu byla udělena vám, zmocnila se mne tak velká euforie, že jsem hned zasedl a píšu vám. Je to skvělé a ze srdce vám blahopřeji. Myslím, že se z toho budou radovat všichni Češi a Slováci.
-
Napsal v dopise 11. října roku 1984 básníků a prozaiků Jaroslavu Seifertovi Václav Havel otázkou. Tématem dnešního, jak to bylo doopravdy je. Nositele Nobelovy ceny z českých zemí se doma dočkali úcty. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Opravdu se z toho radovali všichni Češi a Slováci, jak se domníval? Usuzoval Václav Havel? Otázka pro hosta pořadu, historik a prof. Michala Stehlíka.
-
To by se onu skutečnost všichni Češi a Slováci, že Jaroslav Seifert získal Nobelovu cenu, musely vůbec pořádně dozvědět, protože režim to odbyl krátkou notickou.