Jak to bylo doopravdy

Byl prezident Masaryk potomkem Habsburků? Bez srovnání DNA to vyloučit nemůžeme, odpovídá historik

Jak to bylo doopravdy

Byl prezident Masaryk potomkem Habsburků? Bez srovnání DNA to vyloučit nemůžeme, odpovídá historik
Prezident T. G. Masaryk v tmavé verzi svého sportovně laděného vycházkového „stejnokroje“

Plus

Životním krédem „prezidenta zakladatele“, jak se TGM říkalo, bylo hledání pravdy. Ostatně – sám se ve svém životě několikrát při hledání pravdy „proti proudu“ postavil. Poslechněte si reprízu pořadu.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jiří Pernes
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 14. 12. 2020

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • S obdivem a vnitřním nejhlubším rozechvěním hledíme dnes jako na faktu, že ten, jenž se zrodil na císařském dvoře. Když se naplnilo jeho let v 70., stojí dnes jako mstitel těch bez početných porobených a jako vítěz nad Habsburků, nad jejichž zeměmi kdysi slunce nezapadalo. Tam, kde kdysi visely rudé brokátové baldachýny císařství visí dnes v rudé draperie republiky. A tam, kde trůnilo z milosti boží po celá staletí tolik dobrodruhů bez citu a lásky, zasedl konečně z vůle národa prvý muž čistý a šlechetný, bez titulatura. Ceremonii syn Josefa Masaryka, syn dělníka.

  • Poslední text Františka Soukupa je ze sborníku nazvaného syn dělníka vítězem nad Habsburků. Vydán byl u příležitosti 70. Masarykových narozenin v roce 1920. Otázkou dnešního, jak to bylo doopravdy? Je, mohl být prezident Masaryk potomkem Habsburků? Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Byly takové ódy na Masaryka v dané době obvyklé? Otázka pro hosta pořadu, historika doc. Jiřího Pernese.

  • Masarykův kulturní byl v té době neobvyklý. Masaryk byl miláčkem národa a byl nazýván tatíčkem. Byly vydávány oslavné, spíš si, ale nejenom to byly skládány různé říkanky. Pro školní mládež byly skládány kantáty a hudební skladby na počest Masarykovu byly mu stavěny pomníky. Dokonce byly dělány dámské Brože, na kterých byl portrét Masarykův, rostly mu sochy, pomníky atd.. Masaryk byl prostě velkým kultem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu