Hovory

Orient vždy lákal lidi, protože si v něm mohli projektovat své sny, říká arabista Ostřanský

Hovory

Orient vždy lákal lidi, protože si v něm mohli projektovat své sny, říká arabista Ostřanský
Bronislav Ostřanský

Plus

Bronislav Ostřanský působí jako přední český odborník na islám. Blízký východ ale nejprve poznával skrze geografii. Zlomový okamžik pro něj bylo studium arabského jazyka v Damašku. „(Naše) představa Orientu se od toho skutečného velmi liší,“ popisuje svoji zkušenost v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus Ostřanský.
Eva Hůlková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nepatřím k žádnému náboženství. Mojí vírou je láska a každé srdce je mým chrámem. To řekl už ve 13. století jeden z nejproslulejších islámských učenců, perský básník a teolog s předlouhým jménem, nicméně světu známý jako rukojmí. Je velká škoda, že svět tohoto mírumilovného duchovního tak úplně nenásleduje. Ale to ne, budiž předmětem dnešních hovorů. Tento muž byl totiž také učitelem súfismu. A my máme dnes ve studiu znalce této duchovní cesty islám Bronislava Ostřanského. Právě v těchto dnech mu totiž vychází překlad Kuš a Jiřího po jednání, což je klasické a nejrespektovanější shrnutí učení suchý. Nahlédněme tedy o stovky let zpět do světa dávných islámských učenců. Od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Tak.

  • Jak řečeno, naším dnešním hostem je Bronislav Ostřanský, islamolog a arabista, vědecký pracovník Orientálního ústavu Akademie věd, vysokoškolský pedagog, který působí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zabývá se problematikou klasického islámu a zejména islámskou mystikou a lidovou religiozitou, středověkým myšlením a kulturou islámských zemí. Vítejte, pane docente, díky za váš čas.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu