Hovory

Novinářka Klicperová: Na konec války na Ukrajině to nevypadá. Leda by se Putin opravdu dohodl s Trumpem

Hovory

Novinářka Klicperová: Na konec války na Ukrajině to nevypadá. Leda by se Putin opravdu dohodl s Trumpem
Lenka Klicperová

Plus

Novinářka a fotografka Lenka Klicperová se nebojí jezdit na válkou sužovanou Ukrajinu, ale i třeba na Blízký východ, do Afriky a nejen tam. „Válka na vlastní kůži? Vždy je tam atmosféra, která působí a pochopitelně v tom jsou i emoce – i novinář je pořád člověk. Jinak je to stroj, automat, ,uměligence‘, která už ale pracuje taky docela dobře,“ uvažuje v pořadu Hovory.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Sýrie je rozdělená a zhroucená země. Nefunguje elektřina ani základní služby, ve městech se vrší haldy odpadků. Radost z pádu nenáviděného režimu sice zůstal, ale vkrádají se další pocity. Strach z toho, jestli zemi neovládne radikální islám, napsala nedávno na síti x novinářka Lenka Klicperová. Dnes je hostem hovoru. Dobrý den.

  • Dobrý den. Jak si na tu otázku odpovídáte vy sama?

  • No Sýrie. Mně se takto, mně se těžko mluví o Sýrii, jednotné zemi, protože Sýrie je dávno není jednotná zemi. Země je rozdělená podle etnik, podle náboženské příslušnosti, takže tam máme teď několik velkých celků. A to teda je sunnitská Sýrie, kterou ovládá k volání alias Ahmad čára. Pak je tam velká část, která stále spadá pod kontrolou Kurdů, severovýchod Sýrie, pak jet ruské území na jihu a pak jsou různé křesťanské enklávě a Lavická enkláva, která zahrnuje hlavně pobřeží Středozemního moře. A každá z těch Sýrií je vlastně úplně jiná a má jiné důvody, teď se dívat jinak na Fischerovu vládu. A má také jiné důvody k obavám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu