Zaostřeno

Za odporem proti větrným elektrárnám stojí často nesmyslné mýty, tvrdí ředitel z ministerstva životního prostředí

Zaostřeno

Za odporem proti větrným elektrárnám stojí často nesmyslné mýty, tvrdí ředitel z ministerstva životního prostředí
Lidé se mohli podívat na gondolu větrné elektrárny

Plus

Češi – mírně řečeno – větrné energii nefandí. Česko je totiž spolu s Maltou na naprostém chvostu žebříčku zemí Evropské unie v oblasti jejího využití. Zatímco v Německu pokrývají větrníky skoro třetinu produkce elektrické energie, v Rakousku je to asi 12 procent a rychle je staví i Polsko, kde vítr vyrábí asi desetinu spotřeby elektřiny. U nás je to ale jen pouhé  procento.
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Češi mírně řečeno nefandí větrné energii. Co se jejího využití týče, je Česko spolu s Maltou na naprostém chvostu pomyslného žebříčku zemí EU. Zatímco v sousedním Německu pokrývají příslovečné větrníky už skoro třetinu produkce elektrické energie, v Rakousku je tu asi 12 % a rychle je staví také třeba Polsko, kde už tomto ohledu pokrývají asi desetinu výrobě elektřiny. V Česku je to jen asi jedno %. Mělo by se to změnit, říká například vrchní ředitel sekce energetiky na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla.

  • V současné době máme zhruba nějakých 340 MW instalovaného výkonu, takže bychom chtěli toto číslo zpětinásobit oproti současnému stavu.

  • Jenže i tak bude Česko za okolními státy v tomto směru dál hluboce zaostávat. Nedávná odmítavá referenda ve třech obcích na Vysočině navíc naznačují, že se představa věží s obřími vrtulemi nelíbí přinejmenším velmi významné části veřejnosti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu