Zaostřeno

Asi nejhorší podmínky ve vězení mají v KLDR. Trest jednoho člena odsedí celá rodina. Včetně dětí

Zaostřeno

Asi nejhorší podmínky ve vězení mají v KLDR. Trest jednoho člena odsedí celá rodina. Včetně dětí
Pevnost Patarei v Tallinu sloužila ve 20. století jako obávané vězení

Plus

V největším regionu světa Asii a Oceánii sedí aktuálně ve vězení víc než 4,5 milionu lidí – je to víc má celá Čína vojáků, dokonce včetně aktivních záloh. Odsouzenců skokově přibývá hlavně v jihovýchodní Asii. Proč Asiaté trestají, zatímco Evropa napravuje? Otázky pro pořad Zaostřeno Davida Jakše.
David Jakš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Asii a Oceánii, největším regionu světa, sedí aktuálně ve vězení více než čtyři a půl milionu lidí. Je to víc, než kolik má celá Čína vojáků včetně aktivních záloh. Odsouzenců skokově přibývá hlavně v jihovýchodní Asii. Proč Asiaté trestají? Zatímco Evropa napravuje, je doživotí nebo dokonce trest smrti dostatečně odstrašujícím nástrojem? Anebo jen podporuje klišé o krutých a bezcitných Asiatech. A proč bude nový americký ministr zahraničí nadějí pro vězně, kterým jsou v mnoha asijských věznicích upírána lidská práva? Odpovědi přináší další díl pořadu Zaostřeno, u jehož poslechu vás vítá David Jakš. Zaostřeno.

  • Vaření odsouzence v kotli, stahování kriminálníků zaživa z kůže, loupežníci ukřižovaní na městských hradbách nebo cynická hra na spravedlnost, ve které odsouzený dostane milost, jen pokud vyvázne živý z řeky plné krokodýlů. Také ukamenování, naražení na kůl, rozdupání slonem má. I tak v minulosti vypadalo vykonání soudního rozsudku v mnoha zemích Asie.

  • I centrum jaksi k již jen svůj a Finsku je soud. A ať byly tresty více či méně kruté, staré civilizace si potrpěli na to, aby exekuci vidělo co nejvíc lidí současně. Proto se mučilo a popravovalo na náměstích, na veřejných prostranstvích nebo u velkých bran před hradbami. Mělo to zastrašit všechny potenciální zločince. Všeobecně panovalo přesvědčení, že čím tvrdší trest, tím více odstrašující účinek bude mít. A ať byly tresty sebe krutější, veřejnost je schvalovala a nad brutalitou se nepohoršoval. A mnohdy to naopak bylo vítané zpestření. Takový cirkus ve městě, zábava chudých. Všeobecně panovalo přesvědčení, že čím tvrdší trest, tím více odstrašující účinek bude mít.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu