Zaostřeno
Česko už je v cirkulární ekonomice nad průměrem Unie, hodnotí evropský odborník
Zaostřeno
Plus
Je to odpad, nebo surovina? Evropská unie už se skoro deset let snaží, aby odpověď stále častěji zněla surovina. Za tu dobu přijala pravidla, jak líp nakládat s plasty, textilem nebo bateriemi. Teď nová Evropská komise chystá obecná pravidla pro takzvanou cirkulární ekonomiku.
Jana Karasová
Přepis epizody
-
Je to odpad nebo surovina? EU už se skoro 10 let snaží, aby odpověď na tuto otázku stále častěji byla surovina. Za tu dobu přijala. Pravidla pro to, jak lépe nakládat s plasty, textilem nebo bateriemi. Teď Evropská komise v novém složení chystá k tzv. cirkulární ekonomice obecná pravidla, jak by měla vypadat a prosadí je i mimo státy sedmadvacítky? Téma pro následující pořad Zaostřeno, u kterého vám dobrý poslech přeje Jana Karasová. Zaostřeno.
-
S prof. Pavlem Jánošem jsem vešla do laboratoře odpadu na univerzitě v Ústí nad Labem. Teď se snažím pohledem najít nějaké baterie, které vy se tady snažíte najít cestu, jak je recyklovat a ta jsou tam bakterie, který tam u okna. A ta baterie, to je tam dal v Polsku a různé chemikálie. A my se snažíme prostě všechno, co jsi, ty baterie, lze získat znovu využít.
-
Podle prof. Janoše typický příklad toho, jak by měla a mohla vypadat cirkulární ekonomika v praxi apod. by to do budoucna ráda viděla i nová Evropská komise. Planetu Zemi máme jen jednu, ale do roku 2050 dosáhne světová spotřeba takové úrovně, jako bychom měli planety tři. Tato věta stojí v úvodu zatím posledního plánu EU pro cirkulární ekonomiku, nebo jinak řečeno oběhové hospodářství. O cirkulárních plánech nové Evropské komise jsem mluvila se zástupcem ředitele Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise Patrikem.