Za obzorem

Kypr zůstává poslední násilně rozdělenou zemí Evropy

Za obzorem

Kypr zůstává poslední násilně rozdělenou zemí Evropy
Kypr je rozdělený již padesát let

Plus

V létě to bylo už půl století od násilného rozdělení Kypru. Přestože je celý ostrov technicky vzato členskou zemí Evropské unie, resp. až na severní část, kde neplatí ani unijní právo.
Jaromír Marek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kypr, ostrov ve východní části Středozemního moře. Před 20 lety, v květnu roku 2004 společně s námi vstoupil do EU. Možná se proto ptáte, proč bude o takové zemi řeč právě pořadu za obzorem. Kypr aby členský stát EU za tímto pomyslným obzorem bezpochyby je. Už 50 let je Kypr zemí, která je násilně rozdělena na dvě části. Ta severní je od roku 1974 vojensky okupovaná Tureckem. To zde dokonce zřídilo tzv. republiku severního Kypru. Tu ovšem kromě Ankary nikdo jiný neuznává. Navíc i po 50 letech od násilného rozdělení je řešení kyperské otázky stále v nedohlednu. Námětu tedy víc než dost. U příštích minut vás zdraví Jaromír Marek.

  • Za obzorem.

  • Polovině července uplynulo půl století od turecké invaze na Kypr. Od té doby je země jedním z posledních násilně rozdělených států světa. Ostrovem stále probíhá hranice, kterou po turecké invazi v roce 1974 narýsovala OSN. Její jednotky jsou na ostrově dosud. Jak se invaze odehrála a co jí předcházelo?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu