Za obzorem

Po desetiletích arabizace se Berbeři v severní Africe konečně dočkali uznání vlastních práv. Víc než státním školám a televizím ale dnes věří youtouberům

Za obzorem

Po desetiletích arabizace se Berbeři v severní Africe konečně dočkali uznání vlastních práv. Víc než státním školám a televizím ale dnes věří youtouberům
Maročtí Berbeři

Plus

Berbeři patří mezi tři až čtyři nejpočetnější národy Afriky a jsou původními obyvateli Maghrebu, tedy severozápadní části kontinentu. Tamní státy to ale ještě donedávna téměř nereflektovaly a všechny svou státní identitu definovaly jako arabskou. V posledních desetiletích se postavení Berberů postupně zlepšuje. Přesto počet mluvčích berberštiny klesá. Proč tomu tak je? Jaké je jejich současné postavení v zemích Maghrebu a proč značnou část Berberů označením Berber urazíte?
Zdeněk Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Barbaři patří podle různých odhadů mezi tři až čtyři nejpočetnější národ i v Africe. Berberské ženy leckdy mají na obličeji tetování, které značí jejich kmenovou příslušnost. A barbaři kromě obecného a muslimského používají i vlastní kalendář, podle kterého se právě píše rok 2972.

  • Začíná za obzorem pořad, ve kterém se věnujeme méně známým, ale neméně zajímavým oblastem a fenoménům, které většinou zůstávají za horizontem běžného zpravodajství. Tentokrát o postavení barbarů ve státech severní Afriky. U poslechu vás vítá Zdeněk Novák.

  • Mezi vznikl za obzorem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu