Za obzorem
Elektřina na Kubě někdy nefunguje i několik dní. S Trumpem v Bílém domě se vzájemné vztahy můžou ještě zhoršit
Za obzorem
Plus
Kuba se opakovaně potýká s rozsáhlými výpadky proudu. Naposledy se ostrov v Karibiku ponořil do tmy koncem října, dokonce na několik dní. Kromě restaurací nebo barů nefungovaly ani školy nebo úřady. Nemocnice mohly přijímat pacienty jen díky vlastním generátorům, na které se kubánská vláda v posledních letech spoléhá stále častěji. Energetická infrastruktura v zemi je zastaralá a investice do ní nízké. Havana z toho viní mimo jiné americké sankce.
Marcel Faltys
Přepis epizody
-
Se opakovaně potýká s rozsáhlými výpadky proudu. Naposled se do tmy karibský ostrov ponořil na začátku listopadu. V říjnu výpadek trval dokonce několik dní. Kromě restaurací nebo barů nefungovaly ani školy nebo úřady. Nemocnice mohly přijímat pacienty díky vlastním generátorům, na které se kubánská vláda v posledních letech spoléhá stále častěji. Energetická infrastruktura v zemi je zastaralá a investice do ní nízké. Havana z toho viní mimo jiné americké sankce. Jak se do života na Kubě ve skutečnosti propisují, to uslyšíte v dnešním pořadu za obzorem. Od mikrofonu vás zdravím a celkově za obzorem.
-
Neponižujte nás a nejednejte s námi jako se zvířaty, zpívají představitelé Kuba tonu, kubánské verze populárního latinskoamerického hudebního žánru reggae. To na píseň Patria i vídat v překladu vlast a život jako parafráze sloganu Fidela Castra. Vlast nebo smrt se stala symbolem protestů na Kubě v červenci 2021.
-
Z největších demonstracích na karibském ostrově od 90. let se Kubánci vymezili proti autoritářské vládě komunistické strany, ale taky nedostatku jídla, léků a vládní reakci na pandemii COVIDu-19, která zemi zmítala. Protesty se tehdy přenesli i do ulic amerického Miami, centra kubánské diaspory ve Spojených státech. A ani tam nechyběla.