Téma Plus
Rychlokurs demokracie. Jak se na jaře 1968 konečně probudil československý parlament
Téma Plus
Plus
Letošní 55. výročí roku 1968 je důvodem zamyslet se i nad méně známými aspekty divokého vývoje československého pokusu o reformu. Ve volném seriálu věnovaném méně známým aspektům československého pokusu o reformu se dostáváme k dění v parlamentu. Kdy se začal parlament emancipovat na straně a vládě? A jak probíhaly první krůčky jeho samostatnosti?
Jan Sedmidubský
Přepis epizody
-
Jednou ze zapomenutých kapitol československého vývoje v roce 968 je dění v parlamentu. Národní shromáždění stojí obvykle mimo pozornost historiků i novinářů. Přesto volilo prezidenta, a přestože ho nemohlo odvolat právě do rukou předsedy parlamentu. Nakonec prezident republiky Antonín Novotný složil svou funkci a parlament také volil prezidenta nového, a to dokonce tajně. Parlament na jaře 1968 začal zkrátka konečně vystrkovat růžky a hledat svou roli v nové politické situaci. Nešlo o nic jiného než začít naplňovat to, co stálo i v československé ústavě. Národní shromáždění je nejvyšším orgánem státní moci v Československu. Nerušených a inspirativních 50 minut vám přeje Jan Sedmidubský.
-
Téma.
-
Vypadalo to jako hvězdná chvíle parlamentu. Je pátek 25. března 968 a do Národního shromáždění putuje vzácná zásilka s listinou, které se tady nikdy nenadáli a kterou tam nikdy nikdo za posledních 20 let nedopravil. Abdikační dopis prezidenta republiky. A všimněte si, prosím, že hlasatelka dokonce ani nepoužívá obratu soudruh Novotný. Prostě Antonín Novotný, ten, který končí, protože už ho máme dost.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Nájemní smlouva s okupantem v roce 1968
Téma Plus
-
Souboj Klementa Gottwalda o vedení Komunistické strany Československa
Historie Plus
-
Radko Kubičko: Vládní pokusy o kulaté čtverce
Názory a argumenty
-
1956 – II. sjezd Svazu československých spisovatelů
Auditorium
-
ČST byla služkou komunistického režimu. Podílela se na uštvání nepohodlných, připomíná historik
Jak to bylo doopravdy
-
Dva tisíce slov podepsalo více než 150 tisíc lidí. Přímočarost manifestu však komunisty vyděsila
Návraty do minulosti
-
Josef Chvalovský. Na odchod do exilu měl dvě hodiny
Portréty
-
Bratrský polibek smrti. Československo v roce 1968 přepadli spojenci
Příběhy z kalendáře
-
Edvard Beneš žil celou kariéru na mýtech. Jako vůdce vždy...
Pro a proti