Téma Plus

Generál Karel Kutlvašr jako velitel i „oběť“ Pražského povstání aneb Jak za svobodu sám tou svou zaplatil

Téma Plus

Generál Karel Kutlvašr jako velitel i „oběť“ Pražského povstání aneb Jak za svobodu sám tou svou zaplatil
Generál Karel Kutlvašr při přehlídce Revolučních gard na Pražském hradě 28. května 1945

Plus

Pražské povstání můžeme označit za nejmasovější odbojovou akci na našem území v rámci 2. světové války. Různé odbojové organizace předem plánovaly, že k povstání proti okupantům v Praze dojde. Blížil se konec války, to nešlo přehlédnout. Hitler nejen že prohrál, ale dokonce už nebyl mezi živými. Proč by měly Prahu stále ovládat hordy nacistů?
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Generál Karel Kutlvašr byl velitelem Pražského povstání, ale jeho zásluhy na této největší odbojové akci českého národa za druhé světové války se komunistický režim snažil vymazat z historie a ze světa se pokoušel vymazat i samotného generála Kutlvašra, který byl po únoru 1948 odsouzen ve vykonstruovaném procesu na doživotí. Karel Kutlvašr neměl děti, ale měl rodinu a ta jeho památku i přes odpor režimu svědomitě uchovávala. Jak velkou osobní zodpovědnost vůči historii má člověk, jehož blízký byl oceňovaným i zatracovaným hrdinou tohoto národa? Také o tom bude následující pořad. U jeho poslechu vás vítá Naďa Voláková.

  • Téma plus.

  • Děda Václav Švec čili synovec Karla Kutlvašra. Ale byly to vrstevníci, byli od sebe jenom několik málo let. To Karla Kutlvašra s mírně uctíval. Byl to pro ně mimořádná osobnost.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu