Řečí peněz

Výsledky summitu jsou pokrokem. Ještě ale nejde o konečné východisko, říká ekonom Švejnar

Řečí peněz

Výsledky summitu jsou pokrokem. Ještě ale nejde o konečné východisko, říká ekonom Švejnar
Lídři unijních zemí na summitu EU 21.10.2022

Plus

Evropská unie se shodla na krocích, které by měly pomoci v boji proti vysokým cenám energií. Plánem jsou společné nákupy plynu při plnění zásobníku v příštích letech nebo cenová pojistka při prudkém nárůstu cen. Krom toho existuje možnost zastropovat ceny plynu využívaného k výrobě elektřiny. Bude to ke zlevnění plynu a elektřiny v příštích měsících stačit? A jak zajistit rovné podmínky na jednotném trhu?
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Společné nákupy plynu při plnění zásobníku v příštích letech nebo cenová pojistka při prudkém nárůstu cen plynu. Na těchto krocích se shodla EU v boji proti vysokým cenám energií. Ve hře je také plán zastropovat cenu plynu využívaného k výrobě elektřiny. Bude to ke zlevnění plynu a elektřiny v příštích měsících stačit, nebo budou muset evropské vlády pomoci svým firmám a obyvatelům jinak? Jak zajistit rovné podmínky na jednotném trhu, když si bohaté státy jako Německo mohou dovolit pomoc převyšující roční rozpočet ČR? Otázky pro našeho dnešního hosta, kterým je ekonom Jan Švejnar, předseda výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI a současně také ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě. Pěkný den. Dobrý den. Od mikrofonu přeje příjemnou ekonomickou půlhodinu Naďa Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Lídři EU se zatím nedokázaly dohodnout na tolik diskutovaném zastropování cen plynu. Domluvili se alespoň na tom, co tak jiskřivé spory nevyvolává. Mimo jiné i na pravidlech sdílení plynu v případě jeho nedostatku, ani na zavedení tzv. iberského modelu, tedy zastropování ceny plynu alespoň pro plynové elektrárny, ještě stále nepanuje jasná shoda a plán musí projít bližším zkoumáním dopadů takového kroku na jednotlivé země. Premiér Petr Fiala je s výsledky jednání spokojen. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka z hnutí ANO se ale potvrdilo, že největší vyjednávací sílu mají v EU velké země a finální dohodu o řešení energetické krize podle něj silně ovlivnilo Německa.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu