Řečí peněz

Čína není férový konkurent. Elektromobily vyváží za ceny, které neodpovídají skutečným nákladům, míní ekonom Švejnar

Řečí peněz

Čína není férový konkurent. Elektromobily vyváží za ceny, které neodpovídají skutečným nákladům, míní ekonom Švejnar
Elektromobil

Plus

USA rozhodly, že zvýší cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent. Narostou také na dovoz počítačových mikročipů, zdravotnických produktů, některých výrobků z oceli a hliníku a dalších položek. Bidenova administrativa tak reaguje na čínskou strategii, kdy zaplavuje globální trh levným zbožím, jehož ceny drží uměle nízko. Bude Evropa USA následovat? V pořadu Řečí peněz odpovídá ekonom Jan Švejnar, profesor na Kolumbijské univerzitě a zakladatel CERGE-EI.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • EU hledá cestu, jak dohnat Spojené státy americké, které neztrácí svůj vliv na globální scéně. Právě posílení evropské konkurenceschopnosti v kombinaci s udržitelností ekonomik i kvalitního životního prostředí je rébus, který řeší evropští politici a bude to hlavní úkol i pro ty nové, o kterých rozhodneme ve volbách do Evropského parlamentu. Co by měla Evropa udělat, aby dohnala USA a kde vlastně vznikla ta velká propast mezi EU a Spojenými státy a co s tím mohou udělat politici? I na to se budu ptát ekonoma Jana Švejnara, prof. na Kolumbijské univerzitě a zakladatele CERGE-EI, který je s námi ve studiu. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. A řeč bude také o obchodní válce mezi USA a Čínou, která nabírá na obrátkách poté, co prezident Joe Biden oznámil zavedení cel na dovoz vybraného čínského zboží. Obohacující poslech přeje.

  • Václav Pešička Řečí peněz.

  • Mnichovský institut IFOP tento týden potvrdil, že klíčový německý průmysl je stále méně konkurenceschopný nejen v rámci EU, ale i na globálním trhu. To, že Evropa tahá v globálním byznyse za stále kratší konec, je zřejmé už několik let a uvědomuje si to i sama Evropská komise. Proto vybrala Maria Draghiho, bývalého prezidenta Evropské centrální banky a také bývalého italského premiéra.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu