Příběhy 20. století
Vždycky jsem se modlil k Panně Marii… Vzpomínky Krále Šumavy Josefa Hasila – 2. část
Příběhy 20. století
Plus
Dne 9. května 1949 utekli z nucených prací v dolech v Dolním Jiřetíně u Mostu dva vězni: Antonín Vítek a Josef Hasil. Krátce předtím dostal strážmistr SNB Hasil devět let za „úklady proti republice“: byl zatčen na základě udání, když s kamarádem Vyletou převedl přes hranice několik uprchlíků z komunistického Československa na Západ.
Adam Drda
Přepis epizody
-
Začínají příběhy 20. století.
-
Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vypráví mi osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce. Temná období i chvíle velkých Číny.
-
Příběhy 20. století jsou už podruhé věnovaný Josefu Hasilovi, legendárnímu převaděči, jemuž se říkalo Král Šumavy. Připomenu na úvod, že králů Šumavy bylo víc. Lidé tak původně říkali pašerákům, po komunistickém převratu převaděčům a kurýrům, kteří s různými úkoly tajně přecházeli hranice mezi komunistickým Československem a svobodným západem. Říká se, že ten titul náleží v rámci Kyliánovi. Novotný mu nicméně lze doložit, že StB označovala na počátku 50. let za krále Šumavy při západní agenty Jaroslava Kasku, Jana Maška a právě Josefa Hasila.