Příběhy 20. století
„Jsem zdravý,“ řekl šestnáctiletý kluk Mengelemu a zázrakem přežil Osvětim. Příběh Jiřího Bradyho
Příběhy 20. století
Plus
Před šesti lety zemřel Jiří Brady. Jestlipak si vzpomínáte na kdysi nejslavnějšího přeživšího holokaustu? Nechtěně ho proslavil prezident Miloš Zeman. Brady přicestoval do Česka v posledním říjnovém týdnu roku 2016 a věnoval tehdy více než dvě hodiny Paměti národa. Díky tomu vznikl unikátní záznam jeho vyprávění. Brady za války přežil Terezín a Osvětim, před komunistickým režimem po roce 1948 utekl až do kanadského Toronta.
Mikuláš Kroupa
Přepis epizody
-
Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.
-
Vzpomněl jsem si na Jiřího Bradyho v 91 letech zemřel právě v lednu roku 2019. Nevím, jestli si pamatujete na tohoto drobného starého muže. Kdysi už je to překvapivě 10 let, se stal zcela nechtěně obrovskou celebritou. Na každém kroku obletovaly novináři a veřejnost, jakoby se jednalo o nějakou světovou rockovou nebo hollywoodskou star. Žil v Kanadě a přijel do Prahy v říjnu 2016. Díky Danielu Hermanovi jsme měli možnost s ním asi dvě hodiny natáčet ve studiu paměti národa. Připomeňme si ve stručnosti kauzu Brady. V roce 2016 v říjnu oznámil synovec Bradyho, tehdejší ministr kultury Daniel Herman naprosto šokující zprávu, že prezident Miloš Zeman neudělí státní vyznamenání Jiřímu Bradymu kvůli Hermanově setkání s dalajlámou. Zeman tedy prý splnil své výslovné vyhrožování.
-
Jiří Brady, přeživší holokaustu, byl ten rok navržen na státní vyznamenání a následně mu hradní protokolář Forejt údajně telefonoval do Kanady s informacemi o plánovaném vyznamenání. Následně se ministr kultury Herman setkal s dalajlámou a Brady se na seznamu vyznamenaných už neobjevil. Chování Hradu vyvolalo bouřlivé reakce v české společnosti. Protestovali osobnosti i občané. Hovořilo se o tom v médiích i na sociálních sítích, konaly se demonstrace, denně vycházely články o kauze nejen v českých, ale i zahraničních médií. O kauze psali například Reuters, Jeruzalém pouze The New York Times a další. Jiří Brady byl ve skutečnosti skromný, velmi laskavý a pozorný muž, tiše vyprávějící. Jsem tam drmolící, protože se mu pletla do češtiny angličtina, která se mu stala druhým mateřským jazykem. Většinu života právě prožil v kanadském Torontu. Od mikrofonu vás tímto pozoruhodným příběhem provází Mikuláš Kroupa.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Cestovatel Miloslav Stingl: Výsledkem mých cest jsou vzpomínky, ne věci
Apetýt
-
Uzbeci stále uctívají svého komunistického tajemníka
Zápisník zahraničních zpravodajů
-
Lidi přecházeli na druhý chodník, aby mě nemuseli potkat. Příběh Naděždy Sušánkové
Příběhy 20. století
-
Téměř padesát let po smrti se do Čech z Vatikánu vrátily ostatky kardinála Josefa Berana
Vertikála
-
Miloš Zeman nemá kladný vztah k Rusku. Nemá kladný vztah k ničemu, jen k sobě, odhaluje Mitrofanov
Osobnost Plus
-
Nekonečné trápení se všemi Jany Husy
Ranní úvaha
-
Nováček: Složení lidí na Hradě dosvědčuje, že Pavel nebude prezident chaotických rozhodnutí
Souvislosti Plus
-
1203. schůzka: Skromné počátky osvoboditelské mise
Toulky českou minulostí
-
Lyžařská legenda Bohumil Hanč. Emmerich Rath byl kvůli svému původu z příběhu vymazán, říká Hodan
Host Radiožurnálu