Příběhy 20. století

„Stařenka jak věchýtek chtěla vězně střílet, k čemu prý mají dozorci pistole.“ Příběh Jiřího Pradáče

Příběhy 20. století

„Stařenka jak věchýtek chtěla vězně střílet, k čemu prý mají dozorci pistole.“ Příběh Jiřího Pradáče
Jiří Pradáč

Plus

„Když nás vedli přes Terezín na práci, v okně jedné vilky se pravidelně objevovala taková stařenka. Úplný věchýtek! A ta vždycky pobízela strážné, co nás hlídali, k čemu že mají ty opasky s pistolemi?! A jen aby nás všechny postříleli, že jsme pakáž,“ vzpomínal za války gestapem mučený odbojář, takřka devadesátiletý Jiří Pradáč v Domově péče o válečné veterány. Někdejší spolupracovník partyzánů, vězeň Malé pevnosti Terezín patřil k posledním pamětníkům druhé světové války.
Jan Horník, Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Toto jsou příběhy 20..

  • Prvního století. Pořad ČRo a paměti národa neziskové organizace Post Bellum.

  • Republiky Prahy. Vytrvejte jenom vláda a to si připomínáme kulaté 80. výročí konce druhé světové války, největšího konfliktu v lidských dějinách. Důsledku války zahynulo skoro 70 milionů lidí, z toho asi 40 milionu civilistů. 6 milionů obětí holokaustu, 20 milionů lidí zemřelo v důsledku hladu, nemocí během bombardování ve věznicích a pracovních táborech. Vojáků padlo na bojištích něco přes 20 milionů, z toho asi 5 milionů v zajetí. Taková statistika ovšem příběhy nevypráví.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu