Peníze a vliv

Kdyby přišla regulace kryptoměn před 6 lety, tak tady dnes nejsme, říká majitel směnárny Anycoin

Peníze a vliv

Kdyby přišla regulace kryptoměn před 6 lety, tak tady dnes nejsme, říká majitel směnárny Anycoin
Marek Kyrsch

Plus

Česko si za posledních 16 let od vzniku nejznámější kryptoměny bitcoin vydobylo ve světě v této oblasti výjimečné postavení. Kryptosvět přilákal softwarové nadšence, kteří vyvinuli unikátní nové technologie, jako je třeba hardwarová peněženka na kryptoměny, bitcoinové bankomaty nebo těžební pool. Jak se bude toto odvětví dál vyvíjet, je ale otázka. „Regulace je překážkou pro ty, kteří na trh teprve míří,“ říká zakladatel směnárny Anycoin Marek Kyrsch pro Český rozhlas Plus.
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko bude mít letos nový zákon o digitalizaci finančního trhu, který zavádí pravidla pro kryptoměny. Zároveň se budou investice do těchto virtuálních produktů danit stejně jako třeba do akcií. Co to bude znamenat pro celé odvětví, jehož symbolem je slavný Bitcoin, oslavovaný v poslední době zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a také řadou českých politiků. A jak jde filozofie Bitcoinu, který poprvé spatřil tmu internetového světa přesně před 16 lety dohromady s vidinou rychlých zisků, navíc pod dohledem státu. Téma pro dnešní díl. Jeho hlavním hostem bude podnikatel v kryptu, spolumajitel krypto směnárny Erikovi a burzy DAX Marek Kirsch. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Zákon o digitalizaci finančního trhu schválila začátkem prosince PS. Jde o legislativu, která zavádí regulaci kryptoměn nových trhů podle evropské směrnice známé pod zkratkou Mika. Znamená to například, že subjekty, které kryptoměny prodávají a obchodují s nimi, budou muset požádat o licenci ČNB a ta pak bude platná v celé EU. Mělo by se tím také usnadnit otevírání účtů pro kryptoměny v bankách. Zároveň poslanci ulevili těm, kdo kryptoměny kupují jako investici. Zdanění výnosů při prodeji bude stejné jako při prodeji běžných cenných papírů. Zisk se daní, jen pokud svou investici prodáte dříve než za tři roky a výnos je vyšší než 100000 korun. Když poslanci schvalovali zmíněný zákon, mezi vládní koalicí a opozicí panovala nebývalá shoda a spolupráce. Na adresu kryptoměn padaly superlativy, které jsme neslyšeli snad o žádném jiném odvětví ekonomiky. Podle zpravodaje zákona Jiřího Havránka z ODS jsme už teď světovým centrem v této oblasti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu