Peníze a vliv

Regulace slev v obchodech by přinesla zlevnění, věří potravináři. Podle obchodníků to bude naopak

Peníze a vliv

Regulace slev v obchodech by přinesla zlevnění, věří potravináři. Podle obchodníků to bude naopak
Vánoční nákupy (ilustrační foto)

Plus

Kolik by v obchodech stály potraviny, pokud by velká část z nich každou chvíli nebyla v nějaké slevě? Nikdo už neví. Situace je nepřehledná, slevy pokřivují trh a je otázkou, jestli by se jejich množství nemělo regulovat, soudí Potravinářská komora, sdružující výrobce jídla. Obchodníci to ale odmítají s tím, že by takový zásah spotřebitele poškodil. 
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kolik by v obchodech stály potraviny, pokud by velká část z nich každou chvíli nebyla v nějaké slevě? Nikdo už neví. Situace je nepřehledná. Slevy pokřivují trh a je otázkou, jestli by se jejich množství nemělo regulovat, soudí. Potravinářská komora sdružující výrobce jídla. V obchodním si to ale odmítají s tím, že by takový zásah spotřebitele poškodil. Jak na tom jsme s cenami a slevami ve srovnání s jinými zeměmi a jak s ochranou spotřebitele? Téma pro dnešní díl. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.

  • Peníze a vliv.

  • Potravinářské komoře se nelíbí praktiky některých obchodních řetězců, které prodávají zboží za ceny, které jsou nižší, než za kolik ho sami nakoupili. Vytvářejí tím totiž údajně nátlak na výrobce, ať jdou s cenami sami dolů. Příkladem je podle komory máslo, které loni výrobce do supermarketu prodal za 65 korun bez DPH. Obchod ho ve slevě nabídl za 55 korun i s daní, takže jeho reálná tržba byla pouze 49 korun, tedy nižší než nákupní. Komora volá také po debatě, zda by se nemělo množství slev v obchodech více regulovat. To odmítá prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který obchodní řetězce se zastupuje. Poslední čtyři roky se máslo prodávalo.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu