Online Plus

Meta položí podmořský kabel za 10 miliard dolarů. Koubský: U nás by za to bylo 1200 kilometrů dálnic

Online Plus

Meta položí podmořský kabel za 10 miliard dolarů. Koubský: U nás by za to bylo 1200 kilometrů dálnic
Podmořský kabel

Plus

Americká firma Meta zvažuje stavbu vlastního podmořského datového kabelu. Podle serveru TechCrunch má měřit přes 40 tisíc kilometrů a na mořském dně má obepínat v podstatě celý svět. „Meta je firma, která má v tuto chvíli určitě přebytek hotovosti. A vypadá to jako dobrá investice, i pokud by společnost potom kabel někomu odprodala nebo pronajala,“ soudí v pořadu Online Plus vědecký redaktor Petr Koubský z Deníku N.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jména, která zavaří chat GPT, podmořský kabel od firmy meta, nadace na pomoc učitelům matematiky a sociální sítě přístupné od 16 let. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází.

  • David Slížek on-line. Plus.

  • Samozřejmě ani dnes na to nebudu sám. U mikrofonu vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Australský parlament schválil zákaz používání sociálních sítí pro děti a mladistvé do 16 let. Je to první takto tvrdé omezení na světě začne platit patrně na konci příštího roku, aby se na něj i sociální sítě stačili technicky připravit. Podle vlády je nový zákon nezbytný v zájmu ochrany mladistvých před škodlivými dopady používání sociálních médií. Australský zákaz nepřipouští ze zákazu žádné výjimky, tedy ani ne případ, kdy používání sociálních sítí dětem povolí rodiče. Ze zákazu nebudou vyňati ani mladí, kteří už sociální sítě teď používají. Zákon konkrétně neříká, kterých služeb se bude týkat, ale to má vláda teprve stanovit. Podle dosavadních výroků ale mezi zasažené sítě mají nejspíš patřit Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram a x. Zákaz by se neměl týkat služeb, na kterých uživatel nepotřebuje mít založený účet, tedy například pravděpodobně YouTube. Petře, kolem tohoto zákazu zase se napsala spousta článků, spousta komentářů, hodně lidí to komentovalo i na sociálních sítích. Ty reakce, pokud jsem měl šanci je vidět, tak jsou většinou takové ne úplně tedy pozitivní. Co nejčastěji zaznívá, tak je takový argument, že to stejně nebude fungovat, že vlastně dětem by se toto nemělo úplně zakazovat. Co si myslíš ty o tomto zákazu, tedy o tom, že v Austrálii budou sociální sítě povolené až od 16 let?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu