Online Plus

Modelování světa? „Už nejde jen o text a obrázky, jde o schopnost chápat reálný svět,“ říká Koubský

Online Plus

Modelování světa? „Už nejde jen o text a obrázky, jde o schopnost chápat reálný svět,“ říká Koubský
Umělá inteligence, virtuální realita (ilustrační foto)

Plus

Velké firmy se v oblasti umělé inteligence zaměřují na novou oblast. Jde o takzvané world models, zjednodušeně nazývané simulátory světa. Svůj tým pro vývoj těchto modelů sestavuje DeepMind pod Googlem, nové modely představila také Nvidia. „Modelování reálného světa v představách ‚mysli‘ počítače je to, co posune umělou inteligenci do každodenního života,“ říká v pořadu Online Plus Českého rozhlasu Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Obecná umělá inteligence AI pro modelování umělých světů, soumrak papírových novin a elektronické doklady. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, který vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já samozřejmě u mikrofonu vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Elektronickou občankou v mobilní aplikaci se od ledna mohou lidé prokazovat na řadě nových míst. Nově je podle zákona musí přijímat Česká pošta, obce, volební komise, školy, banky, zdravotní pojišťovny, notáři nebo zastupitelské úřady. Dosud elektronické doklady uznávala ministerstva, kraje a obce s rozšířenou působností, finanční úřady a úřady práce nebo Policie ČR. Aplikace EU doklady za rok svého fungování eviduje necelých 600000 stažení. Česká aplikace má být předstupněm evropské peněženky digitální identity, která má v budoucnosti sloužit jako dobrovolný způsob, jak digitálně ukládat různé průkazy a doklady a prokazovat se jimi. Podle plánů by první evropské peněženky mohly začít fungovat koncem roku 2026. Petře, o té české peněžence, o dokladech jsme vlastně v našem pořadu už několikrát mluvili. Teď jsem vlastně tu zprávu zařadil hlavně proto, že se zase výrazně zvětšila množina různých těch úřadů a institucí, které ji nově mají tedy akceptovat. Pokud člověk tam přijde, tak nemusí se prokazovat tou plastovou kartičkou, ale může, pokud chce, se prokázat to mobilní aplikací. Řekl jsem tam jedno číslo o necelých 600000 stažení za přibližně rok svého fungování. Je to hodně podle tebe, nebo co na to číslo říkáš?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu