Názory a argumenty

Petr Hartman: Letošní hospodaření vlády zatím ve stylu – rad a nápadů mnoho, konkrétních činů málo

Názory a argumenty

Petr Hartman: Letošní hospodaření vlády zatím ve stylu – rad a nápadů mnoho, konkrétních činů málo
Zleva ministr financí Zbyněk Stanjura, premiér Petr Fiala a ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka

Plus

Hranice 300 miliard korun nebyla překročena. Spokojeně konstatovali představitelé vládní koalice. Konkrétně v momentu, kdy jim v Poslanecké sněmovně prošel návrh státního rozpočtu na letošní rok. Podle schváleného zákona by celkové výdaje měly přesáhnout příjmy o 295 miliard korun. Plánovaný deficit by měl být tudíž o několik desítek miliard nižší než v loňském roce.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hranice 300 miliard korun nebyla překročena, spokojeně konstatoval i představitelé vládní koalice. Konkrétně v momentu, kdy jim v PS prošel návrh státního rozpočtu na letošní rok. Podle schváleného zákona by celkové výdaje měly přesáhnout příjmy o 295 miliard korun. Plánovaný deficit by měl být tudíž o několik desítek miliard nižší než v loňském roce. Pokud by k tomu skutečně došlo, dokázala by vláda, že plní předvolební sliby. Patří k nim mimo jiné snaha o stabilizaci veřejných financí. Měla by se například projevit v postupném snižování rozpočtového schodku. Podmiňovací způsob je na místě. Zda tomu tak letos skutečně bude, to se ukáže až v roce příštím. Konkrétně v momentu, kdy vláda bude schvalovat státní závěrečný účet. V něm, zjednodušeně řečeno bude zaznamenáno skutečné hospodaření kabinetu. Budou v něm zachyceny konkrétní příjmy a výdaje. Až tehdy se ukáže, nakolik se plán lišil od skutečnosti. V tuto chvíli se zdá, že rozdíl bude podstatný a že celkový deficit výrazně překoná 300 miliardovou hranici. Vláda sice ohlašuje přijetí tzv. úsporného balíčku, co v něm však konkrétně bude, o tom se lze pouze dohadovat. Na veřejnosti se objevují nejrůznější návrhy, když však narazí na negativní reakce, bývají označovány za pracovní verzi k další diskusi. Na konci dubna tak není jasno, jakým způsobem a jak výrazně hodlá vláda šetřit. Přitom schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí letošního roku dosáhl rekordní výše v historii ČR. K lepším číslům momentálně nepřispívají ani plánované příjmy. V nich by se totiž měly projevit neplánované výpadky v desítkách miliard korun. Ať už se to týká špatně odhadnuté ho výnosů z tzv. daně z neočekávaných zisků nebo obtížně dosažitelných příjmů z emisních povolenek. Schodek státního rozpočtu se letos může vyšplhat výrazně nad hranici 300 miliard. Přitom nejde pouze o překonání nějaké mety či vylepšení negativního rekordu. Důležitý je trend z posledních několika let. V nich rozpočtové výdaje výrazně překračovali reálné příjmy. Zatím to nevypadá, že by se na tom v dohledné době mělo něco zásadního změnit. Naopak by nebylo překvapením, kdyby Fialova vláda navázala na loňský rok. Tehdy v jeho průběhu musela ve sněmovně prosadit novelu rozpočtu, která zvýšila jeho schodek o 50 miliard korun oproti původně schválené verzi. Pokud se tomu letos hodlá vyhnout, má nejvyšší čas začít řešit nerovnováhu mezi plánovanými a skutečnými příjmy a výdaji. Rad, jak toho dosáhnout, bylo Fialovu kabinetu uděleno mnoho dní. Zbývá v uvozovkách maličkost vybrat ty nejlepší a hlavně sebrat odvahu je prosadit, byť s vědomím, že na tom nebude sbírat politické body.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu