Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Kdo bude na Slovensku prezidentem

Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Kdo bude na Slovensku prezidentem
Předvolební kampaň Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka v prezidentských volbách

Plus

A proč zase vyhrál na Slovensku Fico? Proč po ruské agresi na Ukrajině fandí Slováci Rusku? Proč i v Bratislavě člověk zaslechne povzdechnutí „zlatý socialismus“? Odpovědi je třeba hledat v průsečíku historických a mocenských sil, které mají dnes k dispozici byrokratický aparát a technologie.
Karel Hvížďala

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A proč zase vyhrál na Slovensku Fico? Proč po ruské agresi na Ukrajině fandí Slováci Rusku? Proč i v Bratislavě člověk zaslechne povzdechnutí zlatý socialismus? Odpověď je třeba hledat průsečík u historických a mocenských sil, které mají dnes k dispozici byrokratický aparát a technologie. Historikové připomínají, že zatímco Čechy byly posledních 1000 let pod vlivem Svaté říše římské, Slováci byli v té době pod korunou svatoštěpánskou a ta měla docela jinou politickou komunitu i kulturu. Proto ve stejných situacích reagujeme jinak, a to i v nedávné historii v letech 1939, 1945 1989. I v poslední době za slovenského státu, který byl satelitem třetí říše, hlásil se k Hitlerovi šelmách. Velitel Hlinkovy gardy a ministr vnitra slovenského státu bez ostychu hrával s básníkem a komunistou Laco novoměstským mariáš hotelu karton, kam chodil i Gustáv Husák. Pro Slováky znamená příslušnost k národu víc než politické straně. Proto se také mohl Fico jít před pár dny poklonit k hrobu Gustavu Husákovi a prezentovat se jako vlastenec. Slovenský sociolog Martin Bútora upozorňuje na rozdíl mezi hospodářským a kulturním vývojem obou národů po roce 1948. Zatímco v Čechách a na Moravě komunistický převrat představoval hospodářský i kulturní pokles, na Slovensku tomu bylo naopak. Budoval se tam průmysl, rozvíjela se systematicky školství atd.. Proto tam můžeme zaslechnout povzdech zlatý socialismus. Robert Fico vidí rozdíl mezi Českem a Slovenskem v tom, že na východním Slovensku cituji nejde nic vyprávět proti Rudé armádě. Sentiment z druhé světové války je u nás velmi silný. Na námitku redaktora týdeníku Echo, že Rudá armáda osvobozovala Slováky od vlastní vlády. Fico tvrdí Rudá armáda neosvobozovala Slovensko od nějaké milované vlády. Jinak by se asi nekonalo Slovenské národní povstání. Historii zdůvodňuje Ficova vláda i politiku všech azimutů. A aby je za to média a opozice nekritizovala, chce zrušit veřejnoprávní média. Psychologové říkají kdo má strach, nemění se, je zajatce minulosti. Kolik takových lidí je na Slovensku, se ukáže šestého dubna při druhém kole prezidentských voleb.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu